IŞİD’in rehin tuttuğu 49 vatandaşımız serbest bırakıldı

by admin | Cumartesi, Eyl 20, 2014 | 1275 views

REHINELER
Çok şükür korkulan olmadı ve 49 rehine vatandaşımız burunları kanamadan ülkeye döndüler. Evet, terör örgütü IŞİD tarafından rehin alınan, aralarında Musul Başkonsolosu’nun da aralarında bulunduğu 49 vatandaş bu sabah saatlerinde serbest kaldı.

Akçakale Sınır Kapısı’ndan serbest bırakılan 49 rehine, güvenlik güçleri tarafından teslim alındı. 101 gün sonra serbest kalan rehineler daha sonra Şanlıurfa’ya getirildi.


Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu haberi, “Bu gece sabaha karşı vatandaşlarımızı aldık ve ülkemize getirdik. Sabaha karşı saat yarım sularında ilk temaslarımız yoğunlaştı ve sabah 05.00’de de ülkemize geldiler. Gece boyu yakından takip ettik gelişmeleri, biraz önce Sayın Cumhurbaşkanımıza arz ettik. Bu mutlu olay hepimizi güzel bir sabaha hazırladı” sözleriyle duyurdu.

Azerbaycan’daki temaslarını yarıda keserek sabah Şanlıurfa’ya gelen Davutoğlu, GAP Havaalanı’nda, rehinelerle yaklaşık 1 saat görüştü. Görüşmede, Başbakan Davutoğlu’nun eşi Sare Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ve Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı da hazır bulundu. Türk rehinelerle bir süre sohbet eden Davutoğlu daha sonra konsolosluk görevlileri ve aileleriyle özel uçak “TUR” ile Ankara’ya hareket etti.

Türk görevliler 11 Haziran günü terör örgütü IŞİD tarafından kaçırılıp, rehin alınmıştı. Devam eden süreçte hükümet ilgili haberlere yayın yasağı koyarak, gazeteler ve televizyonlarda bu konuda haber yapılmasını engellemeye çalışmak istemişti.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code