İstanbul Barosu Başkanından Erdoğan’a sert eleştiri

by admin | Pazartesi, May 12, 2014 | 848 views

UMIT-KOCASAKAL-3
Kısa süre önce Danıştay töreninde patlak veren nahoş olayın artçı sarsıntıları devam ediyor. Bu konuda bir açıklama da İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal’dan geldi.

Başkan, Erdoğan’ın konuşma yapan Feyzioğlu’na müdahalesini çok sert şekilde eleştirerek şöyle ifade kullandı:

“Cumhurbaşkanı bile olsa kimsenin birlik başkanının sözünü kesme yetkisi yoktur. Esas edepsizlik budur. Sayın başkanımız konumu gereği orada konuşma yapmıştır”.

Balyoz Davası hükümlüleri için Anayasa Mahkemesi (AYM) önünde 8 gündür devam eden Adalet Nöbeti’ne İstanbul’dan gelerek destek veren Kocasakal, devletin içindeki paralel yapıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Paralel yapının medya kanallarının daha mahkemeler kararını vermeden, tutuklanacak yurttaşları açıkladığı zamanlara değinen Kocasakal, “Gün oldu devran döndü, meğerse bir paralel yapılanma varmış. Devletimiz nedense bunun farkına 11 yılın ardından varabildi. Mağdur rolüne bürünerek timsah gözyaşları döktüler. Beraber yürüdüler bu hukuksuzluk yollarında” dedi.


Paralel yapının hükümet aracılığıyla 11 yılda yaptığı hukuksuzlukların birkaç atamayla giderilmeyeceğine dile getiren Kocasakal, “Mücadeleler olağanüstü zamanlarda olur, biz şu an olağanüstü zamanlardan geçtiğimiz için burada Adalet Nöbeti mücadelesi veriyoruz. Tüm bu zamanlarda destanı polis değil, destanı halk ve avukatlar yazdı. AYM gereğini yapmalıdır, verilecek olan kararlar bir lütuf değil, talep edilen adaletin yerine gelmesidir” dedi.

Kocasakal şunları da ilave etti “Ben saygı duymadığım insanlara ‘Sayın’ demem, o yüzden sadece Başbakan diyorum. Başbakan da ‘Siyaset yapacaksan cübbeni çıkart’ diyor. Biz siyaset yapmıyoruz, vatandaşlık hakkımız gereği görüş belirtiyoruz” dedi.

Gerekirse cübbesini de çıkartacağını belirten Kocasakal, “Asıl önemli olan cübbesizlerin cübbe giymeye çalışmalarıdır. Bu cübbe benim onurum düğmesi de yok, cebi de. Ben istersem çıkarırım ama Başbakan istese de giyemez” açıklamasında bulundu. Danıştay’ın hükümetin destekli açıklamasından büyük üzüntü duyduğunu belirter Kocasakal, “Danıştay, yargıya yapılan saygısızlıkta, yargıya sırtını dönmüştür. Biz birlik başkanımızın arkasındayız, herkes hakkını ve haddini bilecek” dedi.

12.05.2014
KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code