İstanbul Lisesi’nde Noel Kutlaması yasağı ve Almanya’nın tepkisi

Haber şöyle: “İstanbul Lisesi yönetimi okulun Almanca bölümüne gönderdiği mail ile derslerde Noel konusunun işlenmesini yasakladı. Noel adetlerinin aktarılmaması ve Noel’e dair şarkıların söylenmemesi istenildi. Ayrıca, Almanya’nın İstanbul Başkonsolosluğu’nda her yıl geleneksel olarak yapılan Noel kutlamalarına okul korosunun katılması da engellendi.”

Ey bu ülkeyi yönetme yetkisini almış olan insanlar!

Okulları “objektif eğitim donanımına ve felsefesine sahip” eğitimcilere değil de maalesef İslamı zorla empoze etmeye tayin edilmiş (yani bu konuda görevli demek daha doğru olur herhalde) yönetici etiketli kişilere teslim etmeyiniz. Birkaç tane “güzide” okulumuz kaldı, onların da içine etmeyiniz”  diye avaz avaz/canhıraş bir şekilde bağırırken işte aynen de bunu demek istiyor vatandaş… Hangisi mi? Laik, demokrat ve medeni yani insanca bir hayat sürmek isteyenler tabii ki.. Yani bu ülkenin en az yüzde ellisi – bütün yapılan gayrı adil, şuursuz, baskıcı ve hatta çoğu zaman da vicdansızca uygulamalara/dayatmalara rağmen… İşte buyrun mal meydanda; Yahu senin ne hakkın var isteyen insanın Noel kutlamasını engellemeye? Bırak o da inancının gereğini yapsın… Üstelik de okulu yıllardır Almanya ciddi şekilde destekliyor ve bırak para olayını, oranın ülkenin en iyi eğitim veren okullarından birisi olmasını sağlıyor her türlü katkısıyla… Ama gaye eğitim filan değil; Başla bir dinle ilgili herhangi bir şeyin/hususun orada izinin bile kalmaması.. Kalmaması ki böylece İslam yayılsın, her yeri işgal etsin vesaire… Bırakınız bu zihniyeti artık… İnsanlar İslam dinine gelecekse severek, koşarak gelsin… “Eyvah benim de kellemi mi alacaklar acaba? En iyisi ben de katılayım..” filan diye değil… Öyle yazmıyor mu kutsal kitap zaten…? Böyle bir zorlama var mı Allah rızası için? Görmüyor musunuz, “sırf din çatışması” yüzünden şu gariban Suriye’nin halini… Bir komşu ülkenin “belirttiğiniz” (sözde) başka nedenlerle içişlerine karışma hakkına sahip olduğumuz “hikayesini” bırakınız artık lütfen. Bunları aklı başında olan hiç ama hiç kimse (en azından diğer yüzde elli) yemiyor. Orada yapılan resmen bir din (hatta daha beteri olmak üzere mezhep) çatışmasıdır.. ve bazı ülkeler de yangına körükle giderek bunu desteklemiştir… Bunu da yine herkes alenen bilmektedir.


İstanbul Lisesi ile ilgili durum da şöyle gelişmiş bulunmakta;

İstanbul Lisesi yönetimi okulun Almanca bölümüne gönderdiği mail ile derslerde Noel konusunun işlenmesini yasakladı. Noel adetlerinin aktarılmaması ve Noel’e dair şarkıların söylenmemesi istenildi. Ayrıca, Almanya’nın İstanbul Başkonsolosluğu’nda her yıl geleneksel olarak yapılan Noel kutlamalarına okul korosunun katılması da engellendi.

Söz konusu haberler üzerine İstanbul Lisesi yönetiminin aldığı kararı sürpriz ve üzüntü verici olarak nitelendiren Alman Hükümeti, konuya ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, “İstanbul Lisesi yönetiminin aldığı sürpriz kararı anlayamıyoruz” denildi. Dışişleri Bakanlığı açıklamasında,” Uzun bir Türk-Alman geleneği geçmişine sahip olan okulda, Noel öncesinde kültürlerarası değişime bu yıl ara verilmiş olması üzüntü verici” ifadeleri yer aldı. Konunun Türk makamlarıyla irtibata geçilerek değerlendirileceği de kaydedildi.

Eski Savunma Bakanı ve CDU/CSU Federal Meclis Grubu Başkanvekili Franz Josef Jung, Almanya’nın İstanbul Lisesi’ne mali katkı sunduğunu hatırlatarak, ders içeriğinin belirlenmesinde de söz sahibi olması gerektiğini savundu. Noel’in Alman ve Hristiyan kültüründen ayrılamayacağını kaydeden Jung, “Geleneklerin yaşatılmasının yasaklanması kabul edilemez” dedi.

CSU Genel Sekreteri Andreas Scheuer ise kararı “din özgürlüğünün ihlali” olarak nitelendirdi. Scheuer, “Atılan adım Erdoğan Türkiyesi’nin Avrupa ile tüm köprüleri attığını kanıtlıyor” diye konuştu.

Kararın kabul edilemez olduğunu söyleyen Yeşiller Partisi Dış Politika Sözcüsü Omid Nouripour da Alman Hükümetinin konuyu Türk Hükümetiyle görüşmesini, gerekirse okula yapılan maddi desteği kesmesini istedi.

Almanya, İstanbul Erkek Lisesi ve Alman Lisesi’nde görev yapan 80 dolayında öğretmeni finanse ediyor. Öğretmenlerden 35’i İstanbul Lisesi’nde görev yapıyor.

Almanya’nın gönderdiği öğretmenlerin, 1957 tarihinde iki ülke arasında imzalanan kültür anlaşmasında yer alan, “Taraflar, diğer memleketin kültür zenginlikleri hakkında bilgi vermek hususunda karşılıklı yardımda bulunmaya gayret sarf edeceklerdir” ifadesi uyarınca görev yaptıkları belirtiliyor. (KAYNAK: CUMHURİYET)

Like it? Share it!