İstanbul metro inşaatına doymuyor: Belediye’den vatandaşa 2 yeni hat daha

Mega Kent İstanbul’un Büyükşehir Belediyesi inanılmaz süratle artan nüfusun şehir içi seyahatine kolaylıklar getirmek için 2 yeni metro hattı inşaatını daha başlatıyor. Yeni hatlar Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli Metro hattı ile Sarıgazi-Taşdelen-Yenidoğan metro hattı olarak gerçekleşecek ve bu konu ile ilgili sözleşmeler imzalandı.

Söz konusu metro hatlarının sözleşmesinin imza töreni belediye binasında gerçekleştirildi ve törene İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz ve Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin’de katıldı. 2020 yılında hizmete açılması planlanan 2 milyar 342 milyon maliyetinde iki yeni hattın imzalarını yüklenici firmalar adına Burak Talu ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi GenelSekreter Yardımcısı Eyyüp Karahan attı.

YENİ HATLAR 2020 YILINDA HİZMETE ALINACAK


İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş yaptığı açıklamada “İstanbul için çok önemli olan ulaşımda yeni katkı sunacak olan bir metro hattımızın burada sözleşmesini imzalamak üzere birlikteyiz. İstanbulumuza hayırlı olsun diyorum. İnanıyorum ki, inşallah 2020 yılı içerisinde hizmete sunulacak ve böylece insanlarımız İstanbul’un bir ucundan diğer ucuna bölgelerinden rahatlıkla erişebilecek” dedi.

BAŞKAN TOPBAŞ: YENİ HATLAR 3 ADET İLÇEMİZİ İLGİLENDİRİYOR.

Metro hatları hakkında bilgi veren Başkan Topbaş, “Şu anda ihalesini yapmış olduğumuz ve sözleşmesini imzalayacağımız hat esasında iki hattan oluşmakta. Biz öncelikli olarak şehir merkezinden başladık.Yoğun taleplere göre bu düzenekler seçilir, kurgulanır. En yoğunluk neredeyse, talep neredeyse oradan başlayarak dışa doğru gitmekteyiz. Burada iki tane hat var ki çok önemli. Bu iki hattımız Çekmeköy, Yenidoğan, Sancaktepe’nin içinde bulunduğu bölgede. Bu üç ilçemizi yakinen ilgilendiriyor” İfadelerini kullandı.  İki hattın maliyetinin 2 milyar 342 milyon lira olduğu ifade eden Başkan Topbaş, “Dünyada bu ölçekte metro yapan bir belediye yok. Net olarak ifade ediyorum. Hedefleri bu kadar büyük olmuş metro yapan bir şehir yok. Net olarak söylüyorum. Biz, bir an önce kentin ulaşım sistemini çözmek için bu fedakarlığı yaptık ve çalışmalarımızı düzenledik. Bugün imza atacağımız bu iki hattın, toplam iki hat ama tek imza, tek ihale olarak verdiğimiz hattın maliyeti 2 milyar 342 milyon, yani eski hesapla 2 kat trilyon 342 milyon liralık bir yatırım bu” şeklinde konuştu.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!