İstanbul yine yağmur kurbanı

by admin | Pazartesi, Haz 2, 2014 | 965 views

ISTANBUL-SEL
Dengesini kaybeden doğa (insanlar sağolsun desek mi) kendisine nasıl kötü muamele ediliyorsa, öcünü aynen alacak gibi görünüyor bizlerden..

Önümüzdeki yıllarda bu durum daha da kuvvetlenerek devam edecek ve mevsimler birbirine daha beter karışacak gibi sanki…

Üstelik de 10 milyarlarca dolar bütçeli belediyeler alt yapı hizmetlerini adam gibi ve dürüst/adil şekilde sağlayamadıkları için doğa insanları daa da beter cezalandırma şansına sahip oluyor, aynen İstanbul’da olduğu üzere..

Evet yine aynı senaryo.. İstanbul’da akşam saatlerinde etkili olan şiddetli yağış hayatı olumsuz etkiledi. Ev, işyeri ve yolları su bastı, trafik durma noktasına geldi.

Bayrampaşa ve çevresinde 15 dakika yağan dolu ve sağanak yağmur su baskınlarına neden oldu. Alışveriş Merkezi’ne girişteki altgeçit suyla dolunca bir kamyonet, bir servis minibüsü ve bir motosiklet suya gömüldü. Servis minibüsündeki 4 kişiyi itfaiye ekipleri kurtardı.

Saat 17.30 sıralarında başlayan sağanak yağmur ve dolu, Alışveriş Merkezi’nin Kocatepe Mahallesi tarafındaki girişinde bulunan alt geçidi 15 dakikada yaklaşık 1.5 metrelik suyla doldurdu. Bu sırada alt geçitte bulunan bir servis minibüsü ile bir kamyonet suya gömüldü. Kamyonetin şoförü kendi çabalarıyla aracından çıkarken, servis minibüsündeki 4 kişi mahsur kaldı. Bu sırada bir motosikletli de girdiği sudan motosikletini bırakarak çıkmak zorunda kaldı.


İtfaiye ekipleri sıkışan trafik yüzünden yaklaşık 20 dakika sonra olay yerine ulaşabildi. İtfaiyeciler kamyonla suyun içine girerek minibüstekileri kurtardı.

Gaziosmanpaşa’da, yaklaşık 15 dakika aralıksız süren yağış nedeniyle yol üzerindeki bazı rögarlar taştı. Vatandaşlar zor anlar yaşadı. Yağmurdan kaçan vatandaşlar, Gaziosmanpaşa’da bulunan bir alışveriş merkezine sığındı. Sağanak yağmur, kısa süre sonra yerini doluya bıraktı. Bazıları şiddetli doludan başlarını tutarak korunmaya çalıştı. Yağmur ve dolu nedeniyle trafikte de yoğunluk yaşandı.

Şiddetli yağış Anadolu Yakası’nda da etkili olurken özellikle Üsküdar ve Ataşehir gibi ilçelerde su baskınları yaşandı, yollar kapandı, vatandaşlar mahsur kaldı. Zor durumda kalan vatandaşlar uzun uğraşlar sonucu kurtarılabildi.

İstanbul’da etkili olan sağanak, ev ve iş yerlerinde su baskınlarına yol açtı.

Kentte akşam saatlerinde şiddetini artıran sağanak ve kısa süreli dolu yağışı, Avrupa yakasında Gaziosmanpaşa, Bayrampaşa, Güngören, Bağcılar, Bahçelievler, Küçükçekmece, Eyüp ve Sultangazi; Anadolu yakasında Kadıköy, Üsküdar, Ümraniye, Ataşehir ilçelerinde etkili oldu.

Yağış nedeniyle çok sayıda ev ve iş yerinde, su baskınları meydana geldi.

Yağmur sularının taşıdığı çöpler, Ataşehir Örnek Mahallesi’nden geçen Kurbağalıdere üzerindeki köprülerin altını tıkadı. Bu nedenle dereden taşan sular, çevredeki evlerde su baskınlarına yol açtı. Üsküdar’da ise şiddetli yağış sebebiyle bazı vatandaşlar, yağmur sularının oluşturduğu akıntıdan kurtulmak için yoğun çaba harcadı.

Birçok ilçede köprü altı ve caddelerde oluşan su birikintileri, yaya ve sürücülere zor anlar yaşattı. Büyük İstanbul Otogarı bağlantı yolunda oluşan su birikintisi nedeniyle, iki İETT otobüsü ile bazı otomobiller suyun içinde kaldı. Olay yerine çağrılan itfaiye ekipleri, araçlarda mahsur kalan sürücü ve yolcuları kurtardı.

Ne diyelim? Allah daha beterinden korusun..

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code