Japonya’da Rusya’ya karşı cephe alıyor

by admin | Salı, Nis 29, 2014 | 1532 views

JAPONYA RUSYA
Rusya’ile Batı Bloku arasındaki sürtüşme gittikçe artıyor. Putin’in eeski Sovyetler Birliği’ni yeninden oluşturma ve Batı’nın hegemonyasına karşı durma çabaları bütün dünyayı ciddi bir gerginliğin içinde tutuyor devamlı olarak. Ukrayna ve Kırım bunu yalnızca küçük bir parçası. Öyle görülüyor ki Putin kolay kolay vazgeçmeyecek ideallerinden.

Bu arada Batı Dünyası’ da Putin’i caydırabilmek adına çeşitli manevralar üzerinde çalışmıyor değil doğrusu…  Örneğin son olarak Japonya’ da, ABD ve AB’yi izleyerek Rusya’ya karşı yeni vize yasakları getirmiş bulunuyor.


Evet bilfirildiğine göre Japonya’ da, Ukrayna krizi nedeniyle Rusya’ya yeni yaptırımlar getiren ABD ve AB’nin ardından 23 kişi için vize yasaklaması getirdi. Rusya, Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yakın Rus ve Ukraynalı bazı kişiler hakkında dün açıklanan ABD ve AB yasaklarını “Soğuk Savaş taktikleri” olarak niteledi.

Japonya yazılı bir açıklama yaparak “Japonya, Kırım’ın ilhakı da dahil olmak üzere Rusya’nın Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü ihlal eden davranışlarının devam etmekte olduğunu ciddi bir kaygıyla izlemektedir” ifadesini kullandı.

Bununla beraber 23 kişinin isim ve uyruğu hakkında bilgi verilmedi. Bu kişilerin ABD ve AB tarafından belirlenen listeye göre belirlendiği sanılıyor.

Diğer taraftan bilindiği üzere ABD’nin son olarak anons ettiği yeni yaptırımlar listesi Putin’in yakını ve Rus petrol şirketi Rosneft’in başkanı olan Igor Sechin ve benzer kişileri içermekte. Hatırlayacak olursak, Rusya geçen ay Kırım’ı ilhak etiş ve Tokyo bu ülke ile vize kolaylıkları ve yeni bir yatırım anlaşmasının başlatılmasına yönelik görüşmeleri askıya almıştı.

29.04.2014
KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code