Kadın istihdamında nal topluyoruz

KADIN İSTİHDAMIEkonomik kriz dünyayı ve Türkiyeyi kavuruyor.. Herkes ve bütün yönetimler bir çare arıyor krizin etkilerini hafifletmek için.. Bazı uzmanlar ise şöyle diyor; Kadınlar istihdamda daha çok yer alsaydı ne kriz olurdu ne de yoksulluk.

Ekonomik kriz dünyayı ve Türkiye’yi kavuruyor.. Herkes ve bütün yönetimler bir çare arıyor krizin etkilerini hafifletmek için.. Bazı uzmanlar ise şöyle diyor; Kadınlar istihdamda daha çok yer alsaydı ne kriz olurdu ne de yoksulluk.


Türkiye’ye gelince ne yazık ki ülkemiz bu konuda çok kötü bir tablo çiziyor. Yüzde 26,5 kadın istihdam oranıyla 30 OECD ülkesi içinde sonuncuyuz. Ülkemizde her 10 kadından 6 sı sigortasız çalıştırılıyor, üst düzey yönetici pozisyonundaki kadınların oranı yüzde 2,7 ve aldıkları maaşlar erkeklerle kıyaslanmayacak şekilde düşük. Bütün bu rakamlara göre Türkiye kadın erkek eşitliğinde 134 ülke arasında 129. gelebiliyor ancak.. Bayağı umut kırıcı bir tablo değil mi? Kendi kendimize bu kadar böbürlenip durduktan sonra “Dünyada ilk seçme seçilme hakkını bizim kadınımız aldı, Atatürk sayesinde” filan diye..

Düşünsenize bizim bu konuda geçebildiğimiz sadece Suudi Arabistan, Benin, Pakistan, Çad ve Yemen var.

Bu durumdan kurtuluş olarak uzmanlar şunları öneriyor;

Kadın kotası uygulamak
Esnek çalışma modelleri geliştirmek
Eşit işe eşit ücret sağlamak
Ev ve İş arasındaki dengeyi sağlamaya yönelik yasalar yapmak

Görüldüğü gibi Türkiye’nin bu konuda da yapması gereken çok iş var.. Yalnızca, “Ben Avrupa Birliğine gireceğim işte” diye tutturmakla olmuyor, oyuncakçının önünde yerlere yatıp ağlayarak oyuncak isteyen çocuk gibi 🙂

DEĞERLİ KADINLARIMIZ
İş yine sizlere düşüyor…

Her ortamda ve platformda sesinizi yükseltmek
Kadın milletvekillerinden de sizler için daha çok seslerini yükseltmelerini
ve gerçekten de sizler için bir şeyler yapmalarını talep etmeniz gerekiyor

KAYNAK: MEDYA VE TÜRKİYEİNTERNETTE.COM

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code