Kalitesinden emin olmadığınız yiyeceklere özellikle dikkat

SUCUK-TAGSISMedyada yine haberler okuyoruz; Hangi sucuğun içinden ne eti çıkmış, hangi hamur işinde olmaması gereken ne kullanılmış filan gibi…

Bu tip haberler 3-5 ayda bir görülür özellikle basında.. Birbirimize gösterir hayretle “Vay be demek böyle hile yapıyorlarmış.. Vatandaşın sağlığı ile böyle oynuyorlarmış vicdansızlar” der verir veriştirir ve bir müddet sonra da unutur geçeriz.. Kanıksarız.. Bilindiği gibi “BALIK HAFIZALI” denen cinstendir bireylerimiz, maalesef..

Fakat şaka bir yana dışarıda yemek yerken veya şarküteri vs alırken “kalitesini ispat etmemiş” markalara veya yiyecek yerlerine çok dikkat etmek gerekiyor gerçekten de.. Zira bu ülkede ZEYTİNYAĞI diye MAKİNE YAĞINI şişeleyip satan vicdansızlar da yaşıyor.. Sadece bu mu, yuva çocuklarına servis ettikleri köfteleri kedi, at, eşek etinden yapan vicdansızları da unutmayalım..


Hatta bir de sürüngenler ve haşerelerin dolaştığı unlu mamuller imalathanelerini de hiç mi hiç unutmamak gerek.. Tam da bu noktada hatırlatmak gerekir ki, esasında örneğin pastane ve fırınlar sürekli ve düzenli haşere kontrol yönetimi uygulamak zorundadırlar.. Yani duvarda bir sertifika olacak ve orada bunu görebilecek resmi otorite teftişe geldiğinde.. Tabii, müşteri de görecek ve güven duyacak.. Siz hiç bakıyor musunuz ekmek aldığınız fırının veya pasta, çörek börek aldığınız pastanenin duvarında böyle bir sertifika olup olmadığına? Yok değil mi, pek de önemsemiyorsunuzdur…

İşte onun içindir ki yani resmi ve görevli otorite ve hatta o kusurlu gıdalar boğazından geçen vatandaş da bunlara dikkat etmediği için o namussuz ve vicdansız üretici müsveddeleri de vatandaşa zararlı, hijyen olmayan ve sahte mallar yedirmeye devam eder..

Böyle başa böyle traş yani…

Bu konuda en son yapılan teftişlerde ürünlerin nasıl kötü ve sağlık şartlarına uygunsuz bulunduğunu aşağıdaki linkte okuyabilirsiniz.. Bana ne canım filan demeyin lütfen; Yalnız siz değil çoluk çocuğunuz da her an bu ürünlerden yiyebilir.. Lütfen uyanık olun kendinizi koruyun en azından.. Bunları almayarak, daha doğrusu kalitesini gerçekten de ispat etmiş ürünleri 3-5 krş fazla ödeyip kullanarak.

GIDADA HİLE YAPAN KURULUŞ VE MARKALAR (KAYNAK: HÜRRİYET)

Editör

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code