“Kamu Güvenliği Bakanlığı” hangi gayeye hizmet edecek?

by admin | Pazartesi, Kas 17, 2014 | 1137 views

ALTAN-TAN“Kamu Güvenliği Bakanlığı” hangi gayeye hizmet edecek?

Evet soru bu… Demek ki Türkiye’de bu kadar polis gücü takviyesine, jandarmanın malum güç odaklarına bağlanmasına vesaireye rağmen halen “kamu güvenliği” çok eksik.. Belki de en önemli mesele hatta..

Nedir bu korku, endişe.. Kim kimden korkuyor? Çok mu zor bu soruların cevapları? Hiç de değil sokaktaki çok kişi biliyor..

Türkiye’de birileri istemeden veya onların arzu ve tercihleri ile uyuşmadığı takdirde bir yaprak bile kıpırdamasını önlemek.. Tabii, demokrasi var, hatta “ileri” olanından.. Peki bu ne? “Canım ileri demokrasi olsun ama yine de bizim kontrolumuzda olsun.. Neme lazım birisi demokrasiyi uygunsuz şekilde bize uymayacak biçimde kullanmaya filan kalkar, mazallah.. Haberimiz olsun…”

Evet, gerçekten de bugün yaşadıklarımız bir masal gibi.. Pardon “kabus” diyecektik.. Bakalım bu işin sonu nereye kadar gidecek? Ama şüphesiz ki bir “etki ve tepki” kanunu diye bir doğa olayı var ki, bunu değil muktedirler, MUSA inse gökyüzünden yine değiştiremez.. Zira bu doğanın kanunu, yani YARATAN koymuş.. Sen baskısıyı gittikçe arttırırsan bir yerde patlar ve üstüne “mutlaka” sıçrar..


İşte bütün bunları neden yazdık? Zira HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, yeni kurulacağı öne sürülen Kamu Güvenliği Bakanlığı ile ilgili bazı duyumlarını paylaştı, basınla. Tan bu bakanlığın başına MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın getirileceğinin söylendiğini iddia etti.

Tan, TBMM’de basın toplantısı düzenledi. İçişleri Bakanlığı’na 2015 yılı için ayrılan bütçeyi eleştiren Altan Tan, Türkiye’de güvenlik için bütçeden bu kadar pay ayrılmaması gerektiğini söyledi. Kamu Güvenliği Bakanlığı adı altında yeni bir bakanlık kurulacağı iddialarını eleştiren ve hükümetin bu konuda bir açıklama yapmadığını ifade eden Tan, böyle bir bakanlık kurmanın diktatörlük olduğunu söyledi.

Kurulacağı öne sürülen yeni bakanlığı MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın getirilmek istendiğinin söylendiğini iddia eden Tan, “TSK’yı, Emniyet Genel Müdürlüğünü, Jandarma Genel Komutanlığı’nı ve MİT’i bağlayacakları tek bir bakanlığın hazırlığının yapıldığı söyleniyor. Bu başlı başına bir diktatörlük girişimidir. Siz bütün bunları tek bir kişiye bağlamakla ne yapmak istiyorsunuz. Böyle bir bakanlığın başına MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın getirilmek istendiği söyleniyor. Yeni bir güvenlik paketinin Meclis gündemine geleceği söyleniyor. Bütün bunların hepsini tek bir şahsa, tek bir şahsı da Cumhurbaşkanına bağlayarak nereye gideceksiniz. Bütün bunları yaparsanız İçişleri Bakanlığı ne yapacak, Milli Savunma Bakanlığına ne ihtiyaç var. Bu tip söylentilerin duyulması bile vukuundan beterdir” diye konuştu.

Allah gerçekten de güç sahiplerine akıl fikir versin.. Zira bu yol yanlış yol ve çıkmaz sokak..

KAYNAK: MEDYA / Editör

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code