Kanapede dünya seyahati

by admin | Cuma, Mar 28, 2014 | 1787 views

COUCH-SURFINGCOUCH SURFING diye bir internet sitesini duydunuz mu bilmiyorum ama dünyada yüzlerce ülkeden yüz binlerce insan bu siteye üye ve burada verilen hizmetten yararlanıyorlar.. Ne hizmet mi veriliyor? Sitenin adı couch (kanepe) ve surfing (gezme) kelimelerinden meydana geliyor.. Espri şu; Siz bir şehir veya ülkedesiniz.. Başka bir şehir veya ülkeye seyahat etmeniz gerekiyor.. Nerede kalacaksınız? Otel, motel vs (tabii bir akraba, arkadaş filan yoksa)..

COUCH SURFING diye bir internet sitesini duydunuz mu bilmiyorum ama dünyada yüzlerce ülkeden yüz binlerce insan bu siteye üye ve burada verilen hizmetten yararlanıyorlar.. Ne hizmet mi veriliyor? Sitenin adı couch (kanepe) ve surfing (gezme) kelimelerinden meydana geliyor.. Espri şu; Siz bir şehir veya ülkedesiniz.. Başka bir şehir veya ülkeye seyahat etmeniz gerekiyor.. Nerede kalacaksınız? Otel, motel vs (tabii bir akraba, arkadaş filan yoksa)..


Hadi gelin size kalabileceğiniz bir yer bulalım.. Girelim bu siteye.. Gideceğiniz yerdeki bu site üyelerine bir göz atalım.. Bakalım onlardan hangisinde kalmak istersiniz ve de hangisi sizi kabul eder? “Nasıl yani ücretsiz mi?” sorusunu duyar gibi olduk… Evet tabii ki hiçbir bedel ödemeden..  “Yok yaa” dediğinizi duyar gibi olduk yine..

Şaka bir yana.. Siz eğer bu siteye üyeyseniz ve de gideceğiniz yerde keza sizin gibi üye olup misafir kabul etmeye hazır bir host (yani ev sahibi) varsa elinizi kolunuzu sallaya sallaya gidip bu kişinin yanında kalabiliyorsunuz.. Nerede mi? Muhtemelen o kişşinin evindeki kanape yatakta 🙂

Tabii ki sizin de aynı şekilde dışarıdan size gelecek misafirleri kabul etmeniz lehinize oluyor.. ve puanınıza olumlu katkıda bulunuyor.. Bu kişi doğal olarak sizin kriterlerinize uyacak bir misafir oluyor .. Örneğin sigara içmeyen vs.. Bu şekilde güzel arkadaşlıklar bile kurulabiliyor.. Hem de deniz aşırı bile..

Şüphesiz ki 2004 den beri faaliyette olan sitenin çok düzgün ve oturmuş kuralları var.. Daha ayrıntılı bilgiler için lütfen http://www.couchsurfing.org/ adresine girerek bilgi edinin.. Ümit edilir ki İngilizce bilginiz siteyi takip etmeniz için yeterli olacaktır..

ÖNEMLE TAVSİYE EDİLİR.. Bilhassa yurtdışında dostluklar kurmak ve oralarda kendilerine bir kapı edinmek isteyen düzgün gençlerimize..

BİR MERAKLI

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code