Kazakistan Başkanı Nursultan Nazarbayev’in yetkileri yeni anayasa ile azaltılıyor


1923 de cumhuriyet idaresinin tesis edilmesinden sonra uzun yıllardır parlamenter demokrasinin hüküm süürdüğü ülkemize “BAŞKANLIK” adı altında neredeyse tüm yetkileri tek bir kişinin eline veren oldukça riskli bir sistem getirilme gayreti içindeyken Nursultan Nazarbayev tarafından 26 yıldır başkanlık sistemiyle yönetilen Kazakistan’da başkanın yetkilerini azaltarak parlamentoya ağırlık veren anayasa değişikliği paketinin oylanmaya başladığını öğreniyoruz. Hani birazcık “Herkes gider Mersin’e sen gidersin tersine” oluyor sanki bu durum da …


Bildirildiğine göre Nazarbayev’in de desteklediği değişiklik milletvekilleri ve kabineye daha fazla yetki verirken, siyasi değişimlerin de önünü açıyor. 26 yıldır Nazarbayev’in partisi Nur Otan’ın yönetimindeki Kazakistan’da güçlü bir muhalefet bulunmuyor. Paket, ikinci oylamanın ardından kabul edilirse Nazarbayev’e sunulacak. Gelecek pazartesi oylama sürecinin tamamlanması bekleniyor.

Petrol ve maden ihracatçısı Kazakistan, Sovyetlerin dağılmasının ardından hala komünist dönemden kalma bir liderle yönetilen tek devlet. Ancak 76 yaşındaki Nazarbayev’in yaşlanması ve yerine gelecek bir ismin kesinleşmemesi, belirsizlik ortamında yatırımcıları endişelendiriyor. Değişime destek veren Nazarbayev, reform paketinin ekonomiyi yönetmekte parlamento ve kabineye daha fazla güç vereceğinin altını çizmişti. Reformun yasalaşması halinde başkan dış politika, milli güvenlik gibi stratejik konulara eğilecek ve yetkilerin dağıtıldığı diğer kurumlar arasında arabulucu olarak çalışacak.

İnşallah bu örnek dikkatle incelenir, daha doğrusu dikkate alınır yaklaşan referandumda oy kullanacak vatandaşlarımız tarafından.

Editör
KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!