Kılıçdaroğlu: “Çöken bir devlet gerçeğiyle karşı karşıyayız”


Partsinin haftalık grup toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu son zamanlarda yaşadığımız terör olaylarıyla ilgili çok kuvvetli ifadeler kullanarak hükümete sert şekilde yüklendi. Kılıçdaroğlu “ortak mücadele” çağrısı yaparak “Çöken bir devletle karşı karşıyayız” şeklinde konuştu. Başkanlık anayasasına da değinen CHP lideri, anayasa değişikliğinin sadece CHP’nin sorunu olmadığını belirterek, “Atatürkçüler, ülkücüler, samimi Müslümanlar, demokrasi isteyenler; Hep beraber bu anayasa değişikliğine karşı mücadele etmek zorundayız” ifadelerini kullandı.


“80 milyonun kabul etmesi lazım. Türkiye yönetilmiyor. Başbakan var doğru, bakanlar da var doğru. Cumhurbaşkanı da var doğru. Ama Türkiye yönetilmiyor” diyen Kemal Kılıçdaroğlu, “Esad’a Esed diyen adamlar gidip Esad’ın anayasasını getirip, TBMM’den geçirmek istiyorlar. 140 yıllık parlamento geleneğimizi yer ile yeksan etmek istiyorlar” ifadelerini kullandı.

“Çöken bir devletle karşı karşıyayız” diyen Kılıçdaroğlu, “Bu anayasa değişikliği CHP’nin sorunu değildir. Atatürkçüler, ülkücüler, samimi Müslümanlar, demokrasi isteyenlerin ortak sorunudur. Hep beraber bu anayasa değişikliğine karşı mücadele etmek zorundayız” dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşmasında şu hususları da belirtti;

“Herkes kaygı içinde, öldürülme korkusu Türkiye’nin üstüne sinmiş durumda. Her yerde gururla söyleyebilirsiniz. İyi ki bu memlekette CHP var. İnsan sevgisi üzerinde inşa edilen bir siyaset anlayışını yaygınlaştırmak istiyoruz. Hayatı boyunca CHP’ye oy vermeyen vatandaş mağdur olduğunda onun yanında CHP var. Hayatında CHP’ye hiç oy vermemiş vatandaşlara sesleniyorum; elinizi vicdanınıza koyun… Kavgadan, annelerin feryadından bıkmadınız mı? Hayatı boyunca hiç CHP’ye oy vermeyen vatandaşıma sesleniyorum; biz Türkiye’nin sorunları nasıl çözülür diye oturalım konuşalım diyoruz. Bir üst akıl bunları yapıyor diyorlar. Bunlar hiçbir şey yapmıyorlar, her şeyi üst akıl yapıyor. Sen hükümet değil misin? Aciz durumdasın ve bunu itiraf ediyorsun. Yapamıyorsan istifa edeceksin kardeşim, istifa edeceksin!”

KAYNAK: MEDYA (CUMHURİYET)

Like it? Share it!