Kılıçdaroğlu: Hitler ve Mussolini’ de seçimle geldi

BENZIN
Salı günkü olağan grup konuşmasını yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hükümete ve hükümetin başına çok ağırtenkitler yöneltti yine.

Kılıçdaroğlu Anayasa Mahkemesi’nin verdiği kararlar nedeniyle düşman ilan edildiğini söyledi ve “Daha düne kadar Anayasa Mahkemesi’ni göklere çıkarıyorlardı. Şimdi Anayasa Mahkemesi bir numaralı düşman. İki karar verdi diye” dedi.

Kılıçdaroğlu MİT yasasına da değindi ve “Türkiye suratla bir istihbarat devletine dönüşüyor. Şimdi yasa çıkacak. Fişlemeler meşru hale gelecek. Devlet istihbarat ile yönetilmez. Bilgi, ahlak, hukukun üstünlüğü ile yönetilir. İstihbarat devlete değil partiye veriliyor. Bu süreci hayata geçirmek istiyorlar. Bütün yurttaşlarımın dikkatli olması gerekiyor” dedi.

Kılıçdaroğlu şunları da ilave etti: “Devrimden, bağımsızlıktan, özgürlükten ekmekten, kadın erkek eşitliğinden hukukun üstünlüğünden yanayız. Hukuku, hukuk devletini savunuyoruz. İktidardakiler hukuk devletini henüz kavrayabilmiş değiller. Başbakanlık koltuğunda oturan zat İpsala Kaymakamlığı’nın internet sitesini açsın okusun hukuk devleti nedir”.

Kılıçdaroğlu “Hitler örneği vardır seçimle geldiler. Mussolini örneği vardır seçimle geldi. Seçimle geldiler ne oldu? Bir süre sonra ben devletim demeye başladılar. Her şey benden sorulur demeye başladılar. İnsanlık tarihi çok ağır bedeller ödedi. Bizim demokrasimizde de benzer olaylar oldu. Biz de ağır bedeller ödedik Başbakanları gencecik çocukları idam sehpalarına gönderdik. Hukukun üstünlüğü bu açıdan çok önemlidir. Son 10 yıllık süreçte demokrasimizin ayağımızın altından kaydığını görüyoruz. Baskının artığını, farklı bir rejimin içine Türkiye ağır adımlar ile sürükleniyor. Bütün yurttaşlarıma sesleniyorum: Bugün size dokunmayan yarın size dokunacaktır. Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın asla demeyeceksiniz. Demokrasimiz kan kaybediyor” diye konuştu.


Kılıçdaroğlu, “Türkiye suratla, totaliter demokrasiyi inşa etmeye başladı. Dün beni bir grup meslek ve sivil örgüt grubu ziyaret eti. Siyasette daha yumuşak dil kullanılacakmış. Kendilerine şunu söyledim. Siz vergi veriyorsunuz, TBMM’ye bütçe yasası geliyor Sayıştay raporları gelmiyor. Vergileri nereye harcandığı bilinmiyor. İçinizden birisi çıkıp konuştu mu? Korkunun egemen olduğu demokrasilerde, hiçbir yurttaşımın korkmasını istemem. Sizin en büyük güvenceniz Cumhuriyet Halk Partisi’dir” açıklamasında bulundu.

Kılıçdaroğlu, “Elbette mücadele edeceğiz. Zalimin zulmüne boyun eğmeyin. Totaliter devletlerde çifte hukuk vardır. Cihan Kırmızıgül’e hukuk vardır. Poşu taktı diye, 10’larca yıl hapis istenen. Bir de Reza Zarrab’a uygulanan hukuk vardır hırsızlık yapar ve serbest kalır” dedi.

Anayasa Mahkemesi’nin verdiği kararlar nedeniyle düşman ilan edildiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Daha düne kadar Anayasa Mahkemesi’ni göklere çıkarıyorlardı. Şimdi Anayasa Mahkemesi bir numaralı düşman. İki karar verdi diye. Anayasa Mahkemesi niye var? Anayasa’ya aykırı uygulamalar varsa, iptal etmek için. Türkiye Cumhuriyeti devletinin gücünü görecekler. Türkiye Cumhuriyeti devletinin gücü, hukuk devleti olmaktan geçer. Baskıcı devlet olmaktan geçmez. Twitter yasaklayın dedi. Emrindeki mahkemelerden birisi karar verdi. Gönderdiler yasakladılar. Talimat var açılmıyor. Baskı ve şiddet önümüzdeki süreçte artacaktır. Twitter’i yasaklıyor ama kendisinin de hesabı var. Bir de Kuzu var. Sözde Anayasa hukuku profesörü. Nasıl almış onu bilmiyorum. Araştırmak lazım. Anayasa Mahkemesi’ne Twitter’i yasaklamak için başvuru yapıyor. Başvuruyu da Twitter üzerinden yapıyor. Kafaya zekaya bakın” ifadelerini kullandı.

MİT yasasına da değinen Kılıçdaroğlu, “Türkiye suratla bir istihbarat devletine dönüşüyor. Şimdi yasa çıkacak. Fişlemeler meşru hale gelecek. Devlet istihbarat ile yönetilmez. Bilgi, ahlak, hukukun üstünlüğü ile yönetilir. İstihbarat devlete değil partiye veriliyor. Bu süreci hayata geçirmek istiyorlar. Bütün yurttaşlarımın dikkatli olması gerekiyor” diye konuştu.

15.04.2014
KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code