Konuk yazar (Ali Doğan): Doların yükselişi, nedenleri ve önümüzde neler var?

Ali Doğan Bey Facebook ortamında Çağdaş Türkiye Platformu kurucusu ve yöneticisi ve aynı zamanda gerçek bir Türk entellektüelidir. Burada da zaman zaman yazılarını (izniyle tabii) yayınlamaktan onur duyuyoruz. Bakın kendisi şu anda gündemimizi yoğun şekilde işgal eden doların yükselişi konusunda nasıl tespitler yapıyor. Biz çok değerli bulduğumuzdan sizlerle de paylaşmak istedik doğrusu. Kendisine bu değerli yazı için çok teşekkür ediyoruz.

Değerli Dostlar,

Döviz daha da ileri gider. Neden mi? Çünkü ülke yıllardır borsası dahil, mevduatı değil, gayrimenkul piyasası dahil carry-trade ve yabancı sermaye ile geçiniyordu, şimdi ülkenin halini gören, hukuksuzluğu ve keyfiliği gören, rejimle oynamaları gören, AB ile kavgaları gören bu yabancı sermayeler ülkeden kaçıyor, kaçarken de doğal olarak elindeki TL’yi satıp dövizini alıp gidiyor. Bu durumda döviz barut gibi alev alıyor, yükseliyor.

Kim durduracak.

Tek kısa dönem çare TCMB bol miktar döviz satar ama bu da çözüm olmaz, yabancı sermaye dövizini daha düşük fiyattan cebine koyar ve gider. Bu yüzden Ekonomi Bakanı Zeybekçi TCMB’nın döviz satmasına karşıyız başka yol bulsun diyor. Tabii TCMB Tayyip beye rağmen faizi artırarak yabancı sermayeye dur gitme sana yüksek faiz kazandırayım, prim vereyim diyor ama bu da tutmuyor, çünkü adamlar ürktü, bu ülkeyi yönetenlere ve onların adaletine inanmıyorlar. Her koşul altında dövizlerini alıp gidecekler.


Hani eskiden sıkışınca Arap fonlarından ve zengin Araplardan sermaye getiriyorlardı, o yol da tıkandı, ucuzlayan petrol fiyatları sebebiyle Araplar da zora düştü ve geçenlerde Suudi Arabistan tarihinde ilk defa 17.5 milyar Dolar borç aldı. Şimdi diğer Arap ülkeleri de benzeri şekilde tahvil satışı yoluyla borçlanma hazırlığındalar. Hoş Rusyayın da desteği ile OPEC dün petrol üretimini kısmayı ve böylece fiyatları yükseltmeyi kararlaştırdı ama bu da bize zarar verir, Araba para kazandırır ama bu aşamada bize büyük kayıp olarak yansır. Biz petrolde ve doğal gazda tamamen dışa bağımlı bir ülkeyiz, her yıl 60 milyar dolar döviz ödüyoruz. Şimdi yükselen bu fiyatlar katmerlenerek bize vuracak. Bu fiyat ve maliyet artışları iç piyada da bize vuracak tokat gibi. Enflasyon, faiz ve döviz hepsi birden yükselecek. Eskiden biri inerken diğeri çıkardı. Ama artık böyle olmayacak. Borsada satışlar ve kaçışlar başlayacak. Elbet bundan acı duyuyoruz ama gerçekler acıdır, bunu da anlamak lazım.

Diğer taraftan, IMF, IBRD, EBRD ve diğer kurumsal Batı yapıları da bu şartlarda Türkiyeye destek vermekte çok nazlanacaklardır. İşimiz Allaha kaldı neticede. Sn CB diyor ki altına geçelim, dövizini bozdur eyy vatandaş vs vs. Ama döviz Hacıda, “At sever Yuları, Hacı sever Doları… ” misali Hacıda hiç dolar bozduracak göz var mı. Baksana Aksaray ve Nevşehirde vatandaş olduğu gibi Dolara geçmiş, TL ile vedalaşmış adeta.

Aslında şimdi tam da Şangay konusu gündeme getirilerek, Rusya ve Çinle ilişkileri düzenlemek, böylece turizm ve ihracatın önünü açmak istiyorlar. Doğru hamle belki ama çok geç kalındı.

Herkese saygılar…

ali-doganALİ DOĞAN
Çağdaş Türkiye Platformu.
https://www.facebook.com/groups/163370053872084/?fref=ts

Like it? Share it!