Madencilik firması: “Yaşam odası olsa kimse ölmezdi”

by admin | Cumartesi, May 17, 2014 | 1888 views

ALP-GURKAN

Soma’daki ölü sayısı daha da artarken (inşallah devam etmez) madencilik şirketi yetkililerinden aı gerçekleri kabullenen ifadeler geldi. Firma sahibi Alp Gürkan, ‘Yaşam odası zorunlu değil ama olsa kimse ölmezdi’ dedi.

300’e yakın madencinin hayatını kaybettiği Soma’daki facianın dördüncü günündeilk kez basının karşısına çıkan işletme sahibi GÜRKAN ve yöneticiler, ihmalleri olmadığını belirttiler ama ‘yaşam odaları’ hakkındaki açıklamaları çelişki doluydu. Yöneticiler, “Madende o an yaşam odası yoktu” derken Gürkan, “Bu kaza 3-4 ay sonra olmuş olsaydı yaşam odası kurulduğu için bu insanlar kurtulurdu” itirafında bulundu.

Soruları yanıtlayan Soma Holding Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan, Genel Müdür Ramazan Doğru, İşletme Müdürü Akın Çelik ve İnsan Kaynakları Müdürü Celalettin Gökaşan “Salı günü işletmeden gelen habere   şahsen inanamadım. Olması imkansız bir şeyden bahsediyorlardı” diyen Alp Gürkan, “Kazayı anlamakta güçlük çekiyorum” dedi.


“Canım yanıyor, içim yanıyor” diyen Gürkan,  konuşması sırasında gözyaşlarını tutamadı. Gürkan 1984’te işletmeye başladığı Soma madeninde gelirlerinin teknolojinin geliştirilmesine harcadığını da söyledi. Kâr marjının yüksek olmadığını söyleyen Gürkan, “Yüzde 10-15’i geçmez. İşletmeleri mekanize hale getirdiğimiz için maliyetleri düşürdük” diye konuştu.

Toplantıda en uzun tartışmayı ise günlerdir merak uyandıran madende yaşam kurtarabilecek ‘yaşam odalarının’ var olup olmadığı sorusu oluşturdu. İşletme Müdürü Akın Çelik madende 500 işçi kapasiteli iki tane yaşam odası olduğunu belirterek, “Siz madencinin yerinde olsanız odaya mı gidip beklersiniz yoksa dışarı mı kendinizi atarsınız? Ben olsam dışarı çıkarım” dedi. Daha sonra kroki üzerinde söz alan Genel Müdür Ramazan Doğru ise bu odaların daha önceki mevcut sığınağın oradaki kömür çıkartma işleminin bittiği için işlevsiz hale geldiğini ve yeni bir alan yaratmak için çalışma yürüttüklerini söyledi. Doğru,  “Biz yaşam odasını en yoğun çalıştıkları yerde kurduk. Daha sonra aşağılara geçtik. Biz buradakini söktük aşağıda yeni bir oda hazırlıyoruz. Bu oda 18-24 saat arasında yaşam şansı veriyor. Yani biz mevcut yaşam odasını sökmüştüm ve o an yoktu” dedi.  Alp Gürkan ise yaşam odalarıyla ilgili olarak şunları söyledi: “Bu odalar kömür içinde değil ana taşın içinde yapılır. Aksi takdirde yangında odanın içinde olan insanlar yanar. Yaşam odası üretimin ağır olduğu yere yakın yapılır.

Bu kaza 3-4 ay sonra olmuş olsaydı bu insanlar yaşam odası olduğu için kurtulacaktı. Ama kanunen yaşam odası zorunluluğu yok.”

17.05.2014
KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code