Madende su seviyesi düşürülmeye çalışılıyor

by admin | Çarşamba, Eki 29, 2014 | 884 views

MADEN-FACIA-2Felaket bu sefer de bilindiği üzere Karaman’ın Ermenek İlçesi’nde Has Şekerler Madencilik şirketine ait kömür ocağında meydana geldi. Ocağı su bastı ve işçiler dün sabah vardiyasındayken içeride kaldı. Madenin 350 metrelik bölümde galeriye bir anda su dolmaya başladı.

Bu arada 16 işçi havalandırma ve diğer galerileri kullanarak kendi çabalarıyla kurtuldu ve derhal harekete geçen kurtama ekipleri bölgeye intikal etti ve TTK’ya ait kurtarma ekipleriyle, AFAD ekibi bölgede çalışmalara başladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi de ‘Ahtapot’ adlı su tahliye cihazını gönderdi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ocakta 11 bin ton su olduğunu belirterek, “Zaman aleyhimize işliyor. Su tahliyesini hızlıca yapabilmemiz lazım” dedi. Sabaha karşı madendeki su seviyesinin düşmeye başladığı haberi alındı.


Diğer taraftan Ermenek’te maden ocağını su basması sonucu aşağıdaki işçilerin mahsur kaldığı anlaşıldı: “Osman Çoksöyler, Hüsnü Çolak, Ali Haznedar, Kerim Haznedar, Mehmet Tokat, Hüseyin Çolak, İsa Gözbaşı, Bahri Üzer, Kamil Yaman, Tezcan Gökçe, Uğur İlhan, Hüseyin Gültekin, İsmail Gürses, Mehmet Baha,  Mehmet Özcan, Hasan Tuncer, Recep Çiloğlu , Ömer Cansu”

Madendeki su seviyesinin düşmeye başladığı haberi bizaat Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız tarafından verildi

Yıldız  şunları söyledi: “Dalgıçlarımız çalışmalırına devam ediyor, henüz nihayetlendirmedi. Dalgıç pompalarımızdan ve yeni kurduğumuz pompalardan verim aldık. Su seviyesi düşmeye başladı. İstediğimiz seviyelerde olmasa da suyun düşmeye başlamış olması, suyun yükselme eğiliminden düşme eğilimine doğru dönmüş olması sevindirici bir haber. Su seviyesini düşürmek için gayret ediyoruz. En az 3 tane daha derin kuyu pompası bağlayacağız. 10 – 12 bin tonluk suyu daha çabuk eritebiliyor olmamız lazım. Bunların saatlik performanslarını da takip ediyoruz.”

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code