Maliye 1 Aralık’tan sonra banka hesabınıza el koyabilir

MALIYE-2
Özellikle Maliyeye borcu olanlar.. Aman dikkat ediniz. Zira 1 Aralık cumhuriyet tarihinde yine bir milat. Bu tarihten sonra banka hesabınıza el koyulabilir.

Açıklama İzmir Vergi Dairesi Başkanı Rıfat Engin’den geldi. Engin,  6552 sayılı Torba Yasa ile vergi borçlarının yeniden yapılandırılacağını, 1 Aralık’tan sonra başvuru yapmayan borçluların banka hesaplarına el koyulabileceğini söyledi.

Başkan “6552 sayılı İş kanunu ile bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılması ile bazı alacakların yapılandırılmasına dair kanun” hakkında Ege Bölgesi Sanayi Odası üyelerine bilgi verdi. Engin, yeniden yapılandırma talep etmeyen ya da talep ettiği halde borcunu ödemeyen mükelleflerin banka hesaplarına el konulabileceğini belirterek, şöyle konuştu:


“Af beklentisi ülke gündeminden kalkmalı. Bu yasa, yapılandırma olarak tasarlandı. Vergisini düzenli ödeyen mükellef için ödül talep edildi. Biz bunu gündeme getireceğiz. Yasanın beklentilerini karşılayıp karşılamadığını zaman gösterecek. Bizim derdimiz uygulamasını sağlamak. Yasa, af getirmiyor sadece gecikme faizini hafifleterek yurtiçi fiyat endeksi kapsamında borçları yeniden düzenliyor. Eskiden taksitlendirme talep edildiği zaman teminat istenmekteydi. Bu yasada teminatsız taksitlendirme olacak. 6552 sayılı yasada teknolojik gelişmelere bağlı olarak elektronik başvuru gündeme getirildi. Daha önce mükelleflerin kamu kurumlarına bizzat gitmesi isteniyordu. Bu yasada sınırlı olmak üzere kredi kartıyla borçları ödeme imkanı getirilmiş. Başvuru süresi vergi borçları için 1 Aralık’ta sona eriyor. Başvurularınızı bir an önce yapın. Hatırlatma ve uyarı yapmadan 1 Aralık’tan sonra başvurusunu yapmayan borçlu mükelleflere cebri tahkikat uygulayacağız. Bu, işveren ve personel açısından sıkıntı yaratabilir. Banka hesaplarına el koyabiliriz. Ancak iyi niyetimizi belirtelim.”

Bu arada başkan sorular üzerine İzmir’de yapılandırmaya konu olan miktarın 6 milyar lira olduğunu belirterek “Başvurular beklentimizin üzerinde gidiyor. Süre sonuna gelinmediği için ne rakam veremiyorum” dedi.

Böylece bu açıdan bakıldığında yeni yasa ile Oda aidatlarının da yeniden yapılandırılmasıyla ilgili bir avantaj meydana gelmiş oluyor ve bu kapsamda yaklaşık 100 üyenin yapılandırma talep ettiği belirtiliyor.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code