Mehmet Ali Şahin: Dört isimden biri başbakan olabilir

MEHMET-ALI-SAHIN
Erdoğan’ın köşke çıması durumunda kimin başbakanlık koltuğuna oturacağı konusunda demeç veren Şahin şunları söyledi: “Başbakan Köşk’e çıkarsa, başbakan yardımcısı arkadaşlarımızdan birinin seçimlere kadar başbakanlık yapması mümkündür. O dört isimden biri başbakan olabilir”. AK Parti’li Şahin, kendisinin ise bir görevlendirme beklentisi içinde olmadığını özellikle belirtti.

Katıldığı bir televizyon programında,  cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin soruları yanıtlayan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün “Bu şartlarda gelecekle ilgili siyaset planım yok” sözlerini değerlendirerek  Başbakan’ın Köşk’e çıkması durumunda başbakan yardımcılarından birinin seçimlere kadar başbakanlık yapmasının mümkün olduğunu söyledi. Şahin, konuşmasında kendisinin bu görevlendirmelere ilişkin beklenti ve talebinin olmadığını da vurguladı.


AK Parti’nin cumhurbaşkanı adayının henüz belli olmadığını vurgulayan Şahin, şunları söyledi:

“Başbakanımızın, cumhurbaşkanı adayı olacağı sonuncuna varırsak, partinin genel başkanı kim olacaktır, seçimlere kadar Başbakan kim olacaktır, kongrede genel başkanlığa kim gelecektir ve 2015 seçimlerinde kimin genel başkanlığında AK Parti seçimlere girecektir; bunların da değerlendirilmesi ve isabetli kararların verilmesi gerekiyor. Benim bu görevlerle ilgili bir beklentim ve talebim yok. Başbakan Köşk’e çıkarsa, başbakan yardımcısı arkadaşlarımızdan birinin seçimlere kadar başbakanlık yapması mümkündür. Bu konunun da cumhurbaşkanlığı seçimi kadar önemli olduğunu düşünüyorum; ancak bu konuda Arınç, ‘Başbakanımız, cumhurbaşkanı adayı olursa ilk turda seçileceğine inanıyorum. Gönlümüzden geçen de Cumhurbaşkanımız Gül’ün partinin başına geçmesi ve başbakanlık görevini yürütmesidir’ demişti. O hissiyata katıldığımı ifade etmiştim, hala o düşüncedeyim.

Şahin, Cumhurbaşkanı Gül’ün son açıklamalarıyla ilgili olarak da şunlafrı söyledi:

“Konuşmadaki başka cümleleri de hatırlayarak bir değerlendirme yaparsak gerçek niyetini de öğrenebiliriz, diye düşünüyorum. Mesela ‘Şu bir gerçek ki, ben bağımsız bir şekilde siyasete girmiş ve Cumhurbaşkanı olmuş biri değilim. Dolayısıyla arkadaşlarımla konuşacağımızı ve birlikte karara varacağımızı söyledim. Bunlar açık, şeffaf konular’ diyor. Dolayısıyla ‘Şu an için gelecekle ilgili bir siyasi planım yok’ derken bunlarla birlikte gerçek niyetini ve mesajını anlamak ve yorumlamak gerekir diye düşünüyorum.

21.04.2014
KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code