Memur ve işçi emeklisi 2018 yılında ne kadar zam alacak?

by editor | Çarşamba, Kas 1, 2017 | 917 views

Hükümet, “bildiğim bildik dediğim dedik” diyerek kafasının dikine gitmeye devam ediyor. Netice mi? “Hesabını bilmeyen çavuşlar …” misali oluyor sonuç tabii. Tam bir yanılgı ve ekonomide kötüye gidiş devam – bütün yaldızlı/parlatılmış rakamlara rağmen kendi denetimlerinde olan devlet dairelerinin raporlarında yazan.

Pekiyi bunun çaresi ne? Bak işte onun cevabı daha da kolay: “BİN VATANDAŞIN TEPESİNE VE BAS ZAMMI GEÇ”… Oh ne güzel bir anda bütçe açığını kapattın bile… Ne kadar da becerikliymişsin vallahi… Ondan sonra da çık meydanlara bangır bangır bağır: “Şöyle yaptım, böyle yaptım… Onu getirdim, bunu getirdim” filan diye böbürlenmeye devam et… Hani, deriz ya “Böylesini mezardaki ninem de becerirdi ..”


Şaka bir yana maalesef bir taraftan vatandaşın beline enflasyon ve zamlar balta gibi inerken, diğer taraftan da emekliye yapılan zamlar gerçekten de kargayı bile güldürür. Buyrun bakın işte siz karar verin, “zamlar gülünç mü değil mi?

Memur ve işçi emeklisi 2018 yılında ne kadar zaman alacak?

Temmuz-Aralık dönemi TÜFE artışı yüzde 3,36 olacak. Emekliye ise Ocak ayında yüzde 3,36 zam yapılacak.

Yasa gereği SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaş artışı geçmiş 6 aylık enflasyona göre belirlendiğinden 9 milyonu aşan SSK ve Bağ-Kur emeklisi Ocak ayında yüzde 3,36 ve Temmuz’da da yüzde 4,02 zam alacak. Böylece bir SSK emeklisinin 1500 lira olan aylığı Ocak 2018’de 50 lira 40 kuruş artacak. Temmuz ayında ise bin 550 lira 40 kuruştan; 62 lira 30 kuruşluk artışla bin 612 liraya çıkacak.

Memur ve emeklisine ocak ayında enflasyon farkı yok

Hürriyet’ten Aysel Alp’in haberine göre, temmuz-aralık dönemi enflasyon artışı ekonomi yönetiminin tahmin ettiği gibi yüzde 3,36’da kalırsa memur da memur emeklisi de Ocak ayında enflasyon farkı alamayacak.

Toplu sözleşme gereği maaşlarına Ocak’ta yüzde 4’lük artışla yetinecek.

Temmuz ayında ise yine yüzde 3,5 oranında toplu sözleşme zammı verilecek.

Ocak-Temmuz enflasyonu yine ekonomi yönetiminin tahmin ettiği gibi yüzde 4,02’de kalırsa bu kez milyonlarca memur ve emeklisine enflasyon farkı olarak sadece binde 2’lik artış yapılacak.

Like it? Share it!