Merkez Bankası’ndan 0,75 puan faiz indirimi geldi

by admin | Salı, Haz 24, 2014 | 1143 views

BASCI-TL
Günlerdir beklenen karar sonunda geldi Merkez Bankası’ndan..

Merkez hükümetin başı ve onun destekçilerinin beklentileri aksine ve de ekonominin güvenilir adamı Ali Babacan’ın görüşü doğrultusunda ancak 0,75 puaanlık bir faiz ndirimine gitti. Böylece politika faizi olan haftalık repo faizi 0,75 puan (75 baz puan) düşerek yüzde 8,75’e indi. Piyasalarda beklenti indirimin 0.5 puan olacağı yönündeydi. Merkez Bankası faiz koridorunun üst bandı olan marjinal fonlama oranını yüzde 12, borçlanma faiz oranını ise yüzde 8’de bıraktı.


Daha önceden görüş bildiren ekonomistler ve uzmanlar Merkez Bankası’ndan 0.5 puanlık (50 baz puanlık) indirim bekliyorlardı. Böylece Merkez Bankası uzmanların beklentilerinin 25 baz puan üzerinde indirim yapmış oldu.

Bilindiği üzere Merkez Bankası Nisan ayında haftalık repo faiz oranını 0.5 puanlık indirimle yüzde 9.5’e çekmiş ve Başbakan Erdoğan tarafından çok sert eleştirilere maruz kalmıştı. Erdoğan Köln gezisi sonrası “Yüksek faizi, yüksek enflasyonun sebebi olarak görüyorum. Benim bu noktadaki anlayışım bu. Yani faiz-enflasyon ilişkisinde faiz sebeptir, enflasyon ise neticedir. Ve bunlar doğru orantılıdır… Sizin faiz politikanız yanlış. Olayı kura bağlamak bana göre çok daha yanlış” diye konuşmuştu.

Bakalım hükümetin başı şimdi nasıl bir yorum getirecek bu gelişmeye.. Nefesler tutuldu.. herkes bekliyor.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code