Merkez Bankası’nın “mini” faiz indirimi kimseyi memnun etti mi?

Merkez Bankası günler boyunca finans ve ekonomi sektöründe herkesin ağzına malzeme olurken, yaptığı faiz indirimi “dağ fare doğurdu” şeklinde değerlendirildi. Diğer bir yorum da “Merkez kurdan korktu faizde orta yolu seçti” şeklinde oldu.

Herkes nefesini tutmuş Erdem Başçı ve ekibinin kararını beklerken, siyasi baskıların arttığı Merkez Bankası yönetimi, geçen günkü Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında, diğer faiz oranlarını değiştirmedi ama haftalık repo ihale faizinde yarım puanlık indirim yaptı. Böylece “faizde düşme trendi başladı” yorumları da yapılmaya başladı.


Diğer taraftan bu çok önemli karar, yani MERKEZ Bankası’nın faiz indiriminin hükümet üyelerinin Davos gündemini de belirlediği görüldü. Hatta bu konuda Başbakan Ahmet Davutoğlu’ndan gelen yorum şöyle oldu: “faizlerin daha fazla inmesini faydalı görüyoruz”. Davutoğlu ayrıca Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı ile de konuyu ele alacaklarını da duyurdu.

Bilindiği üzere Merkez Bankası politika faizini bu haftaki toplantıda 50 baz puan düşürerek yüzde 7.75’e çekmişti. Hükümet kanadından yapılan açıklamalarda indirimin yetersiz olduğu belirtilmişti. Davos’ta konuşan Davutoğlu, “Faiz ve enflasyonda düşme trendi var. Faizde düşme trendi teyit edildi. Faizlerin daha fazla inmesini faydalı görürüz. Ana çizgi itibariyle bakıldığında bu düşüş devam edecektir. Merkez Bankası Başkanı’yla da bu konuları ele alırız. Faizin daha büyük bir ivmeyle aşağı yöneleceğine dair kanaatimiz var. Faizlerin daha fazla inmesini faydalı görürüz” dedi.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code