MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli neyi hedefliyor?

BAHCELI-3
Mevcut MHP Genel Başkanı’nın kendi partisine (tabii Türkiye’den bahsetmiyoruz bile) verdiği zararı başka hiçbir kurum veya kişi vermemiştir sanıyoruz. Hiç şüphesiz ki – uzmanlar söylüyor – tam da şu anda bir genel seçim olsa bu partinin barajı geçmesi oldukça zor görünüyor. Burada bu şahsiyetin yapmış olduğu “ölümcül” hatalara değinmeyeceğiz yine, zira bilen zaten biliyor. Bu yazıda malum şahsın “kendine göre” oluşturmuş olabileceği yani bir stratejiyle ilgili haberi/görüşü paylaşmak istiyoruz. Haber şöyle;


Bahçeli’nin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “referandumdan geçmeyen bir başkanlık sistemi arkasına sığınamayacağı ve anayasal çizgilerine çekilmek zorunda kalacağı” hesabıyla hareket ettiğine dikkat çekiliyor.

MHP kulislerinde, bu çıkışın yeni olmadığı, “15 Temmuz darbe girişimi” sonrasında gündeme geldiği vurgulanırken, parti yetkilileri ise Bahçeli’nin “siyaseten ön aldığına” görüşünde. Halk oylaması sonucunda ortaya çıkan tablonun yüzde 50 bandının altında kalması durumunda da MHP lideri bu sefer stratejisini “başkanlık sistemini bitiren ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı anayasal çizgilerine çeken parti” üzerine kuracak. Halka da “MHP aslında bu tavrıyla AKP’yi sahaya çekmeye çalıştı. Siyasetin çözemediği krizi, millet çözdü” argümanı kullanılacak. Böylece Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da her seçim dönemi “AKP adına sahaya çıkıp, halktan ‘Halkım her şeyin en iyisini bilir’ argümanını” çürütmüş olacak.

KAYNAK: MEDYA / CUMHURİYET

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code