Milan Kundera.. yaşamı, eserleri

by editor | Perşembe, Ara 10, 2015 | 1828 views
TO GO WITH AFP STORY BY SOPHIE PONS This handout picture released by French publishing house Gallimard shows Czech-born writer Milan Kundera on February 19, 2009 in Brno, a Moravian city, 200 kms from Prague. Czech-born writer Milan Kundera, 80, turned his back on his homeland once again when he failed to show up at a major conference on his work this weekend, May-30-31, 2009, in his southern home city of Brno- and said he's a 'French writer'. AFP PHOTO/HO/GALLIMARD/ NO SALES/NO ARCHIVE/RESTRICTED TO EDITORIAL USE

TO GO WITH AFP STORY BY SOPHIE PONS This handout picture released by French publishing house Gallimard shows Czech-born writer Milan Kundera on February 19, 2009 in Brno, a Moravian city, 200 kms from Prague. Czech-born writer Milan Kundera, 80, turned his back on his homeland once again when he failed to show up at a major conference on his work this weekend, May-30-31, 2009, in his southern home city of Brno- and said he’s a ‘French writer’. AFP PHOTO/HO/GALLIMARD/ NO SALES/NO ARCHIVE/RESTRICTED TO EDITORIAL USE

Düşünceleri ile çok farklı bir yazar ve düşünür O…Milan Kundera 1 Nisan, 1929 tarihinde Çekoslovakya doğdu. Babası, Ludvík Kundera (1891-1971), bir müzik bilimcisiydi.

Milan Kundera lise sırasında ilk şiirlerini yazdı. 2.Dünya Savaşı sonrasında, bir caz müzisyen olarak Charles Üniversitesi’nde yaptığı çalışmalarla müzikbilim, film ve edebiyat ve estetik eğitimi aldı.

1952 yılında mezun olduktan sonra, Kundera Prag Sanat Akademisinde yardımcı oldu ve dünya edebiyatı üzerine çalışmalar yaptı. Bu süre boyunca, şiirler, makaleler ve sahne oyunları yayınladı. 1948 yılında kominist partiye katıldı. Çok sayıda kısa öyküler yazdı.


1967’de yayınlanan ilk romanı Şaka, 12 dile çevrildi ve 1968’de Çekoslovak Yazarlar Birliği Ödülü’nü aldı. 1968’deki Rus istilasından sonra işini kaybeden Kundera, politik baskılara dayanamayarak 1975’te Fransa’ya göç etti ve Fransız vatandaşlığına geçti.

Edebiyat dünyasındaki en önemli çıkışını, sonradan dünya çapında bir çok dile çevirilen, “Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği” adlı romanıyla yaptı. 1998 yılında Philip Kaufman yönetmenliğinde çekilen, kitapla aynı adı taşıyan filmde Daniel Day-Lewis ve Juliette Binoche oynadı.

1982de Europa Literatura ödülünü almasını takiben 1983 yılında Michigan Üniversitesinden fahri doktora aldı. 1985’te Kudüs Ödülüne layık görüldü. Yazarın ünlü eserlerinden “Yavaşlık” 1996da, “Kimlik” 1998de ve “Bilmemek” 2000 yılında yayımlandı. Edebiyatın çeşitli dallarında toplam 16 eser vermiş olan yazar, son kitabı “Perde”yi isminin Nobel adayları arasında geçtiği 2005 yılında yazdı.

“Yaşam Başka Yerde” adlı eseri basıldığı yıl Medicis Ödülü’nü kazandı. 1979’da “Gülüşün ve Unutuşun Kitabı” yayınlandığında Çekoslovak Hükümeti kendisine vatandaşlık hakkını geri verdi. Bundan sonra “Gülünesi Aşklar” yayınlandı.

“Jacques ile Efendisi” adlı kitabı İtalya’da Mondello Ödülü’nü kazandı. 1981’de bir önceki yıl Gabriel García Márquez’in aldığı Commonwealth Ödülü’nü Tennessee Williams’la paylaştı. En çok satan kitabı Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği sinemaya da uyarlandı.

Kundera’nın yayınlanan diğer kitapları “Ölümsüzlük, Bilmemek, Roman Sanatı, Saptırılmış Vasiyetler, Ayrılık Valsi’dir.

Kariyerinin ilk yıllarındaki baskılar yüzünden Kundera uzun süre romanın bir politik malzemeden çok sanat eseri olması gerektiği fikrini savundu. 90’lara gelindiğinde kitaplarını Fransızca olarak yazmaya başlayan yazar, bir çok yerde Franko-Çek olarak anıldı.

1982’de Europa Literatura Ödülü’nü kazanan Kundera’ya, 1983 yılında Michigan Üniversitesi tarafından fahri doktorluk unvanı verildi, 1985’te de Kudüs Ödülü’nü aldı. Fransızca olarak yazdığı Yavaşlık, 1995’te yayınlandı. Çağımızın en başarılı düşünsel roman yazarı ve varoluşçuların sonuncusu olarak nitelendirilen Kundera’nın “Kimlik” adlı kitabı, Fransa’da Mayıs 1998’de basıldı. Son kitabı “Bilmemek” ise 2000’de İspanya’da yayınlandı. Milan Kundera, halen karısıyla birlikte Paris’te yaşıyor.

ESERLERİ

VAROLMANIN DAYANILMAZ HAFİFLİĞİ
GÜLÜNESİ AŞKLAR
ÖLÜMSÜZLÜK
ROMAN SANATI
BİLMEMEK
KİMLİK
JACQUES İLE EFENDİSİ
YAVAŞLIK
SAPTIRILMIŞ VASİYETLER
YAŞAM BAŞKA YERDE
GÜLÜŞÜN VE UNUTUŞUN KİTABI
ŞAKA
ANAHTAR SAHİPLERİ
AYRILIK VALSİ

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code