Milli Tarım Projesi’nde konuşan Erdoğan’dan “çobanlıkla” ilgili ilginç açıklamalar

by admin | Pazartesi, Kas 14, 2016 | 685 views

ERDOGAN-BUYUK2

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe’deki Milli Tarım Projesi toplantısında konuştu. Erdoğan ‘Çobanlığın felsefesini, onun psikolojisini anlamayan insan yönetemez. Ben de bir çobanım’ dedi. Cumhurbaşkanı Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz’u da sert sözlerle eleştirdi. Erdoğan konuşmasında önemli açıklamalar yaptı ve bu arada çok ilginç ifadeler de kullandı.

Erdoğan şunları söyledi: “Milli Tarım Projesinin ülkemize milletimize ve çiftçilerimize hayırlı olmasını allahtan temenni ediyorum. Rahmetli Aşık Veysel ne güzel söylemiş. Dost dost diye nicesine sarıldım. Benim sadık yarim kara topraktır. Beyhude dolandım boşa yoruldum. Benim sadık yarim kara topraktır. Evet sadık yarimiz olan toprağa hak ettiği değeri verirsek sadece kendimizin kendi neslimizin değil, topyekün insanlığı tehlike altına sokmuş oluruz.

Havza bazlı üretimi destekleme ve hayvancılıkta yerli üretimi desteklemeyle hayata geçen bu projeye sahip çıkmalıyız. Değerli kardeşlerim Anadolu en kadim tarım ve hayvancılık toprağı olmasına rağmen her iki konuda da olmamız gereken yerin uzağındayız. Yeterli teknik destekle değerleyemiyoruz. Meralarımız var et fiyatları almış başını gidiyor. İthalat yapmak zorunda kalıyoruz.


Tabii ki bugün tarımsal hasılada Avrupa’da bir numara olmamız, gerçek potansiyelimizi kullanabildiğimiz anlamına gelmiyor. Türkiye’nin gıda ve et ithalatı yapıyor olması ortada bir sorun olduğunun ifadesidir. Milli tarım projesiyle bu sorunların aşılmasında önemli bir rol alıyoruz. Ülke olarak plansız programsız iş yapılması sebebiyle arz açığı veya arz fazlası bu sıkıntının geride bırakılacağına inanıyorum. Hayvancılıkta belirlenen teşvik modelinin de fiyatların önlenmesi noktasında beklentilerimizi karşılayacağına da inanıyorum.

Enflasyon hedeflerine ulaşamamızın en önemli nedeni gıda fiyatları. Domates biber söylenince ağırıma gidiyor. Bundan dolayı olumsuz etkilenmemeliyiz. Rahatlıkla bunu aşmalıyız. Bunu aşacağız. Bizim sebzede çeşitlerimizin çok artması lazım. 19 sebze nedir ya? Bunu artıracağız. Bu topraklardan daha çok sebze… Bunları artırmamız lazım. Meyve çeşitlerimizi artırmamız lazım. Ne ararsan bulunur. İnşallah olacak.

İstediğimiz peyniri yapar mıyız yaparız. Envayi çeşit peynir üreteceğiz. Dünyaya pazarlayacağız. Osmanlı’yı yıllarca güçülü şekilde ayakta tutan unsurlardan biri iaşecilik sistemiydi. Bizim de günümüz şartlarına uygun bir anlayışla eksiklik yaşamasının önüne geçecek fiyatları dengede tutacak bir sistemi tutmamız gerekiyor. Böyle teşvikler varsa geriye çalışmak kalıyor.

Peygamberlerin mesleği olan çiftçiliği ve çobanlığı doğru planlamayla teşvik ederek ülkemizde hak ettikleri konuma getirmeliyiz. Çobanlık deyip hafife almayınız. Çobanlığı değerli kardeşlerim felsefesini anlamayan, onun psikolojisini anlamayan insan yönetemez. Ben de bir çobanım… ”

Not: Konuşmanın yalnızca bir bölümüdür. Tamamı aşağıdaki linktedir
http://www.sozcu.com.tr/2016/ekonomi/basbakan-mazotun-yarisi-bizden-1507818/

KAYNAK: SÖZCU

Like it? Share it!