“Mit Tırları” tutuklamalarına yurtdışından tepkiler devam ediyor

ABD-MIT-TIR-MARKCumhuriyet Genel Yayın Yönetmen Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün tutuklanmasına yurtdışından tepkiler gelmeye devam ediyor. Her na kadar bu nahoş ve gayrı adil olayın meydana gelmesinde büyük parmağı olanlar bu tepkileri kulak arkası etmeye devam ediyorlarsa da, ülkenin yurtdışı prestij ve saygınlığının gittikçe daha çok lağıma battığını görmemek için akıl fukarası olmak lazım diye düşünüyoruz. Bu yanlışliklar Türkiye’ye mutlaka fatura edilmiş olarak geri dönecektir.


İşte son olarak da bu konuda bir tepki de yazılı açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanlığı sözcü yardımcısı Mark Toner’dan geldi. Toner açıklamasında  “iki gazetecinin tututuklanmasının endişe yarattığını” ifade etti ve şöyle devam etti:

“Soruşturma, cezai suçlamalar ve tutuklamalar Türk hükümetinin, temel bir ilke olan medya özgürlüğüne bağlılığı hakkında ciddi endişeler doğurmuştur. Bu olaylar, hükümeti eleştiren Türk medya kuruluşlarına karşı, soru işareti yaratan şartlarda gelişmiş bir dizi adli ve hukuki yaptırım eyleminin ardından gelmiştir. Türk yetkilileri, medya da dahil olmak üzere tüm kuruluşların ve bireylerin, Türkiye’de anayasal garanti altında bulunan medya özgürlükleri ve ifade özgürlüğü kapsamında her tür kanaat ve eleştiriyi serbestçe seslendirilebilmesini sağlamaya çağırıyoruz.”

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code