Müjde: Akaryakıta tavan uygulamasıyla benzinde 5-11 kuruş indirim

by admin | Cuma, Mar 21, 2014 | 1073 views

AKARYAKIT2Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) iki ay geçerli olacak tavan fiyat uygulamasına geçilmesiyle birlikte yarından itibaren İstanbul’da benzinin litre fiyatında 5 ile 11 kuruş arasında, motorin fiyatında ise 19 ile 24 kuruş arasında indirim yapılacağını belirtti.


EPDK tarafından yapılan açıklamada, “22 Mart 2014 tarihinde saat gece 12’den itibaren geçerli olmak üzere İstanbul için, tüm benzinlerin pompa satış fiyatı üst sınırı 5.04 TL/litre, tüm motorinlerin pompa satış fiyatı üst sınırı 4.40 TL/litre olarak belirlenmiştir” denilerek, akaryakıt satış fiyatlarının Salı ve Cuma günleri kurul tarafından açıklanacağını belirtildi.

EPDK petrol kanunu uyarınca akaryakıt fiyatının tespiti için iki ay süreyle uygulanmak üzere tavan fiyat formülü Resmi Gazete’de yayımladı.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan açıklamaya göre, vergiler dahil ilgili gün geçerli olacak TL/litre cinsinden akaryakıt rafineri çıkış fiyatı, akaryakıt dağıtım tavan fiyatı ve akaryakıt bayi tavan fiyatı yayımlanan formülle hesaplanacak.

EPDK dün yaptığı açıklamada, akaryakıtta tavan fiyat uygulamasına geçilmesine karar verildiğini, bu çerçevede dağıtıcı ve bayi paylarının toplamının benzin ve motorinde litrede 37
kuruşa indirilerek sınırlandırıldığını bildirmişti.

21.03.2014
KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code