Öğrencilerine Berkin Elvan için destek verdi, sürüldü

by admin | Pazar, Mar 30, 2014 | 1045 views

ÖĞRETMEN SÜRGÜNÇocuk gencecik yaşta devlet eliyle hakkın rahmetine kavuşturulmuş. Bu rahmetliye çok büyük bir özür borçlu olunmasına rağmen bu gariban üzerinden – hatta onu meydanlarda cahil kitlelere yuhalatarak – siyaset yapma hangi vicdana sığar.. İster müslüman ister ne olursa olsun, insan olmak yeterli…

Bu arada çocuğa karşı (o bir sembol haline geldiği için) o kadar büyük bir kin oluşmuş vaziyetteki, Berkin’i hatırlatan herkes de düşman olarak görülmekte.. Nitekim böyle bir olay da Adana’da meydana geldi.

Olay şöyle gelişti;

Adana’da, Gezi Parkı eylemlerinde başına gaz fişeği isabet ettikten 269 gün sonra geçen 11 Mart’ta yaşamını yitiren Berkin Elvan için sessiz oturma eylemi yapan öğrencilere destek veren 28 yıllık coğrafya öğretmeni Faruk Ağaçe, Adana Valiliği’nin oluruyla merkeze 100 kilometre uzaktaki Aladağ İlçesi’ne gönderildi.

Merkez Çukurova İlçesi’ndeki İsmail Kulak Anadolu Lisesi’nde okuyan 7 kız öğrenci, geçen 12 Mart’ta teneffüs sırasında Berkin Elvan için sessiz oturma eylemi yaptı. Herhangi bir pankart ve döviz taşımayıp slogan atmayan öğrencilerin yanına gelen okul yöneticileri, eylemin bitirilmesi için uyarılarda bulundu. Oturmaya devam eden öğrencilerle okul yöneticileri arasında tartışma yaşandı. Bu sırada tartışan okul yöneticileri ve öğrencilerin yanına gelen coğrafya öğretmeni Faruk Ağaçe ise çocukların eylem nedeniyle cezalandırılacağını söyleyen idarecilere tepki gösterdi.


Tartışmanın ardından öğretmen Faruk Ağaçe derse giderken öğrenciler de eylemi bitirdi. Yaşanan olay nedeniyle okul yöneticileri, eylemci öğrenciler hakkında disiplin soruşturması başlattı ancak herhangi bir ceza vermedi. Okul yöneticilerinin hakkında tutanak hazırladığı Faruk Ağaçe ise bu tutanağa dayanılarak Adana Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali Selamet’in isteği ve Adana Valisi Hüseyin Avni Coş’un oluruyla Aladağ İlçesi’ndeki Pınar Madencilik Anadolu Lisesi’ne görevlendirildi. Geçici olarak Aladağ’a gönderilen Faruk Ağaçe’nin ne kadar süreyle görevlendirildiği henüz kendisine bildirilmedi.

Hukuki olarak haklarını arayacağını belirten Faruk Ağaçe, şunları kaydetti: “Okul bahçesinde lise 1’inci sınıfa giden 7 kız öğrencinin Berkin Elvan için sessizce oturma etkinliği yaptığını gördüm. Başlarında bulunan 4 tane okul idarecisi de çocukları, ‘okuldan atılırsınız’, ‘ceza alırsınız’ diyerek kaldırmaya çalışıyordu. Oturan öğrencilerden biri okul idarecilerine, ‘Hocam sizin çocuklarınız yok mu?’ dedi. İdareciler ise aynı tavrını devam ettirdi. Ben de o an vicdani olarak, ‘Siz ancak Mısır’da, Suriyeli çocuklara ağlarsınız. Berkin Elvan, Türk olduğu için bu çocukları azarlıyorsunuz’ dedim. Sonra derse girdim ve oturan öğrenciler de sınıflarına gitti. Bu olay nedeniyle içeriğini bilmediğim bir tutanak hazırlanmış. Bu tutanağa bağlı olarak da herhangi bir soruşturma açılmadan, savunma yapmadan sürgün edildim. Yapılan bu uygulamanın haksız olduğunu düşünüyorum. Sıkıyönetim dönemlerinde bile bu şekilde bir uygulama olduğunu düşünmüyorum. Bu yargısız infaz nedeniyle hukuki haklarımı arayacağım.”

Eğitim-Sen Adana Şubesi Hukuk Sekreteri Güven Boğa ise, “Arkadaşımız tamamen keyfi olarak sürgün edilmiştir. Herhangi bir soruşturma olmadan öğretmenimiz keyfi biçimde mağdur olmuştur. Daha öncede bu okulda Berkin Elvan için sessiz eylem yapan öğrenciler baskı altına alınmaya çalışılmıştı. Öğrencilerimizin olduğu gibi Faruk öğretmenimizin de yanında olacağız” dedi.

Adana Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ise konuyla ilgili açıklama yapmadı.

30.03.2014
KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code