Ölümlerin galeyana getirdiği Aleviler meydanlara çıkıyor

by admin | Pazar, May 25, 2014 | 1036 views

ALEVI-MITING-2
Gezi olaylarından başlamak üzere meydanlarda polis şiddetinden ölen gençlerin neredeyse tamamının Alevi kökenli olması sonunda Alevileri galeyana getirdi ve takip edildiği üzere Okmeydanı’ndaki olaylar patlak verdi.  Ne gariptir ki orada da 2 vatandaş hayatını kaybetti..

İşte bütün bunlar sonunda Alevi vatandaşların meydanlara çıkma yönünde karar almasına neden oldu. Aleviler son dönemde kendilerine yönelik artan baskı ve ölümlere karşı “Yeter Artık” demek için gösterilere hazırlanıyorlar…

Bildirildiğine göre Alevi Bektaşi Federasyonu, Pir Sultan Abdal Kültür Merkezi, Alevi Kültür Dernekleri, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Alevi Vakıflar Federasyonu, Alevi Dernekler Federasyonu ve Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu meydanlara çıkmaya hazırlanıyor. Diğer taraftan Alevi kurumları ise yaptıkları yazılı açıklamada son dönemde Alevilere ve cemevlerine yönelik saldırılara dikkat çekerek, tüm kamuoyunun saldırılar karşısında sessiz kalmamasını istediler ve şunları belirttiler:


“Meydanlara çıkıyoruz! Devlet terörüne yeter artık! Adaletsizliğe ve vicdansızlığa yeter artık! Gençlerin öldürülmesine yeter artık!, Cemevlerimize saldırılara Yeter Artık!, Ölümler üzüerindeki ayrımcılığa yeter artık!

Mehmet Ayvalıtaş, Abdullah cömert, Ethem Sarısülük, Medeni Yıldırım, Ali İsmail Korkmaz, Ahmet Atakan, Hasan ferit Gedik, Mehmet İstif, Berkin Elvan… Yetmedi! Perşembe günü de Okmeydanı Cemevi içinde polis kurşunu ile Uğur Kurt canımız öldürüldü! Alevi düşmanlığı, ayrımcılık ve nefret söylemi il saldırılar cemevlerimize kadar uzandı!

Bu adaletsizliğe, vizcadansızlığa karşı “YETER ARTIK” diyen Alevi kurumları olarak 25 Mayıs 2014 Pazar günü saat 13.00’de bütün Türkiye’de meydanlara çıkıyoruz!

Demorkasi ve adalet isteyen bütün kişi ve kuruluşları birlikte olmaya, sesimize ses katmaya, devlet terörüne karşı çıkmaya davet ediyoruz! ”

Söz konusu gösterilerin programının aşağıdaki gibi olduğu bildiriliyor:

Aleviler 25 Mayıs Pazar Günü saat 13.00’te

İstanbul:Şişli Meydanı
Ankara: Kızılay Meydanı
İzmir: Basmane Meydanı ve diğer bütün kentlerde

27 Mayıs 2014 Salı Günü ise

Alevi örgütleri olarak ‘Devlet terörüne ve Alevilere yapılan saldırılara karşı” Meclis önünde olacak.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code