Onları öldürmeyin… Sevmeyi öğrenin

by admin | Salı, Nis 29, 2014 | 1353 views

HAYVANBir köpeğim vardı… Adı Toby…. Uzun süre birlikte olduk. İnsanlardan görmediğim vefayı,  sıcaklığı,  dostluğu onda gördüm. Ne zaman tasalansam o ileri derecedeki hisleriyle koşarak yanıma gelir,  yüzümü yalar,  teselli ederdi her zaman…

Ne zaman bir huzursuzluk hissetse,  gider köşesinde ağlardı.. Evet ağlardı. Şimdi insanlardan uzak olan o duyguları o yaşardı ve yaşatırdı. Sevgiyi paylaşır,  acıları azaltırdı.

İnsanlara önerim,  dostluğu,  sevgiyi,  sıcaklığı,  neşeyi kısaca unutulmuş ne varsa her şeyi yeniden edinmek,  kaybettiklerini bulmak için mutlaka bir hayvan beslemeleri..

Sevginin tadını ve kokusunu tekrar bulmaları … Yitirdikleri,  değerlerine kavuşmaları için… Önce sevgi.. Sonra sevgi.. Yine sevgi… Bütün yollar sevgiden geçer. Karşılıksız,  çıkarsız,  koşulsuz….


Kapitalizmin bu çarkında kaybettiğiniz güzellikleri,  yeniden kazanmak ve insan olmanın gereğini sevgiyle,  dostlukla bulacağınızı aklınızdan çıkarmayın.

İnsanlar öyle nankör,  öyle çıkarcı ve egocu olmuşlar ki,  çevresinde yaşananlar,  yaşanmayanlar ilgilendirmez olmuş. Hele hele hayvanlara uygulanan vahşetleri okudukça gördükçe….

Geçenlerde bir hayvanseverle kısa sohbetimizde duyduklarım beni şaşkına çevirdi. Yaşadığı site yönetimi ile mahkemelik olan bu zatın suçu ise,  çevredeki kedileri doyurmak. Bulunduğu yerde –ki ekonomik düzeyi çıtanın üstünde olan insanların yaşadığı bir yer- kedileri özellikle öldürmeleri…. Neden mi? Çok fazlalar çünkü.. Gereksizler onlar için…

Düşünebiliyor musunuz; bir cana kıyıyorlar ve bundan zerre rahatsızlık duymuyorlar. Hatta memnun oluyorlar. Peki soruyorum şimdi size,  hayvana bile saygısı olmayan,  canlı olup,  onun da yaşama hakkı olduğunu bilmeyen bir insan ne kadar kendine ve çevresine saygılı olur ve sevgiyi bilir? Hangi barıştan,  hangi birlikte yaşamdan bahsedilebilir böyle bir topluluğun içinde? Çocuklarınıza sevgiyi öğretirken,  kendisinden başka her türlü canlıyı da sevebileceklerini öğretin ki gelecek nesillerden umudumuz olsun…

BİR ENDİŞELENEN

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code