Ortadoğu’da yine ipler gerildi… Bu defa ABD’ ile Rusya arasında sıkıntı yaşanıyor

maria-zakharova
Türk askeri gücü Suriye’de mesafe alır ve yeni alanların ele geçirilmesi için ÖSO’ ya destek verirken bir diğer taraftan iki süper güç ABD’  ile Rusya arasındaki ilişkiler de gittikçe gerilmeye başladı yine. Öyle anlaşılıyor ki Rusya ABD’nin Esad’ı göndermesine kolay kolay müsaade etmeyecek. Çok açık ki, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey LAVROV’ un da ifade ettiği üzere “ABD’nin Esad’ı yerinden etmek için El NUSRA isimli aşırı İslamcı örgütü korumaya çalıştığı” şeklinde bir tespite sahip.


Diğer bir deyişle Rusya, Dışişleri Sözcüsü ZAHAROVA nın da ifade ettiği üzere “ABD’nin Şam yönetimine askeri operasyon başlatması halinde bölgede büyük depremin tetikleneceği ve ABD’nin müdahalesi sonucu Esad’ın gitmesi durumunda çeşitli terörist grupların Suriye’yi bölüşmeye başlayacağı dolayısıyla sadece Suriye’nin değil, tüm bölgenin bir deprem misali paramparça olacağı” görüşünü savunuyor.

İşte bu iki karşılıklı görüş arasındaki sürtüşme gittikçe alevleniyor gibi görünüyor ve işin ilginç tarafı Türkiye’nin bu noktada hangi konumda olduğu ve hangi stratejiyi takip edeceği bile net değil – her ne kadar ekranlarda ateşli savaş ve kahramanlık nutukları atılsa da.

Ama gerçek olan şu ki neticede iki süper güç bir şekilde anlaşacak ve olan yine gariban ülke ve milletlere olacaktır; Hani “katırlar tepişir sıpalar arada ezilir” misali.

Like it? Share it!