Otomotiv sektörü sanıldığı gibi parıldıyor mu?

by admin | Cumartesi, Ağu 2, 2014 | 1039 views

TOYOTA-TURKIYE-2
Belirli aralıklarla yayınlanan haberleri okuduğunuzda bakıyorsunuz ki otomotiv sektörü oldukça iyi gidiyor Türkiye’de. Daha doğrusu öyle izlenim edinebiliyorsunuz.

Diğer taraftan başka bir haber alıyor ve şaşırıyorsunuz. Zira o haber öncekini adeta tekzip eder mahiyette olabiliyor.

Örneğin, şimdi de en önemli araba üretcilerinden biri olan TOYOTA TÜRKİYE’ nin bakım çalışmaları nedeniyle 28 Temmuz-12 Ağustos tarihleri arasında üretimi durdurduğu bildirildi son olarak.


Şimdi, geçen yıl ihracat şampiyonları listesinde 7’nci sırada yer aldığını bilmesek aklımıza başka ihtimaller gelecek. Ama bu Toyota.. Şayet başka bir problem olsaydı zaten bunu açıkça belirtirdi. Zaten Yıllık 170 bin araçlık üretim kapasitesiyle, Toyota’nın Avrupa’daki en büyük fabrikalarından biri olan Sakarya’daki üretim tesisinde Corolla ve Verso modelleri üretiliyor ve üretimin yüzde 85’i ihraç ediliyor.

Diğer taraftan RENAULT firmasının son yıllarda yapmış olduğu hamleyi de görmemek büyük haksızlık olur. Öyle ki, piyasayı yeni farklı modellere boğdular ve de gerçekten eskiye göre çok daha lüks ve alımlı otomobiller ürettiler ve de iyi pazarlama hamleleri yaptılar. Netice ne mi oldu? Piyasa lideri oldular bizce binek otomobili segmentinde.

Diğer taraftan Ford Transit olarak KOÇ firması da tabii ki büyük hamleler yaptı son zamanlarda ki bunlar ihracata dönük..

Dolayısıyla HYUNDAI firmasını da sayarsak piyasanın köşebaşlarrı belirli firmaalar tarafından tutulmuş vaziyette ve bunların elindeki pazarı almak da kolay değil artık.

Yani “yeni gelen ancak çorbasını içer” …

KAYNAK: MEDYA /Editör

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code