Parkinson hastalarına beyin piliyle yaşama yeni başlangıç

by admin | Cumartesi, Ara 10, 2016 | 1711 views

Parkinson malum ileride hepimizin yakalanabileceği bir hastalık. Zaman denilen canavarı engellemek durdurmak mümkün olmadığından tümümüz böyle bir illete maruz kalabiliriz. Şimdiye kadar genel olarak bilinen de bu hastalığın çaresinin bulunmadığı yönünde… Fakat aşağıdaki haberi okuyunca insan azıcık da olsa ümitleniyor doğrusu.. tabii ki 1000 yaşına kadar yaşayacak değiliz ama en azından yaşadığımız sürede kaliteli bir ömür geçirmek eminim hepimizin arzusudur. Bakın Parkinson hastalığına nasıl bir tedavi uygulanıyor. Haber Cumhuriyet gazetesinde yayınlandı, biz de burada paylaşıyoruz.

Diş hekimi İzgören, 13 yıl önce bir gün hastasını muayene ettiği sırada kolunda bir uyuşma hissetti. Önceleri yorgunluktan olduğunu sandı, sonrasında ise kolunu hareket ettiremez oldu. Şikâyetlerinin artması üzerine doktora başvuran İzgören’e teşhis konuldu: Parkinson.


Olayın k ahramanıParkinson hastası olan diş hekimi 55 yaşındaki Bengül İzgören… Mesleğine ve hayata tutkuyla bağlı olan İzgören, sağlığına kavuşmayı hayal ettiği o günleri “Elbette ki diş çekemiyordum, dolgu yapamıyordum ama yine de hastaneden ve hastalarımdan kopmamak için gidip gelmeye hasta bakmaya devam ediyordum” sözleriyle özetledi. Gittikçe ayakkabısını bağlayamaz ve gömleğini ilikleyemez hale gelen İzgören, 5 yılın sonunda Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ali Zırh ile tanıştı. İzmir’den İstanbul’a uzanan yolculuğun sonunda İzgören ameliyat olmaya karar verdi ve 2008 yılında beyin pili operasyonu oldu.

Ameliyatın yaşamının dönüm noktası olduğunu söyleyen İzgören, yaşadıklarını şöyle anlattı: “Ameliyat çok ilginçti. Meslektaşımla sohbet ede ede ameliyatımı oldum. Beyin pili takıldı, ameliyattan çıktım ve o çıkış anımda hayatımda yepyeni bir sayfa açıldı. Gerçekten hayatta mucizeler olduğuna inandım. Beş yıl boyunca yaşadığım ıstıraplarım, debelenmelerim sona ermişti. Sanki hayatımdaki o beş yıl, bir zaman makinesinde geri sarılmıştı. Ne titreme kalmıştı, ne donma… Ben artık beş yıl önceki halimdeydim.”

İnşallah ihtiyaç duymayız ama en azından böyle bir tedavi yöntemi olduğunu da biliyoruz en azından… Sağlıklı günler dilekleriyle

Editör

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code