Pazar sohbeti ve “fenomen” Beatles

BEATLESGelmiş geçmiş en büyük müzik FENOMENİ .. The BEATLES.. Neden mi böyle düşünüyorum? Çünkü bu 4 adam 18 li yaşlarında bütün dünyayı değiştirdiler.. Resmen salladılar dünyayı.. Zangır zangır hem de.. U2 mu tuu hepsni lütfen geçiniz bir kalemde..

Gelmiş geçmiş en büyük müzik FENOMENİ .. The BEATLES..

Neden mi böyle düşünüyorum?

Çünkü bu 4 adam 18 li yaşlarında bütün dünyayı değiştirdiler..

Resmen salladılar dünyayı.. Zangır zangır hem de..

U2 mu tuu hepisni lütfen geçiniz bir kalemde..

Yaptıkları şey gerçekten de bir devrimdi popüler müzikte..

Kendilerinden önceki sanatçılardan (gerçek sanatçı) aldıklarını kendi akıl ve ruhlarındaki ile bir potada eriten bu dört genç dünyaya hiç de tanıdık olmayan yepyeni bir tarz sundular..


Popüler desen değil, Amerikan rock desen değil.. Cliff Richard, Elvis Prestley tarzı desen değil.. Ama içinde hepsinden ve fakat en çok da kendilerinden olan bir tarz.. İşte ona BEATLES müziği dendi..

Yüzlerce (nerdeyse binlerce) şarkı çıktı bu müzik dehalarından .. Hakkı teslim etmek gerekirse en çok Paul Mc Cartney ve John Lennon’dan .. Tabii ki George Harrison’un da muazzam katkılarıyla..

Paul hala şarkı yazıyor.. Adam durmadı bir türlü.. Eminiz, John’ da yaşasaydı yazmaya devam ediyor olurdu.. ve keza George’ da..

Bugün “OT” gibi şarkıları müzik diye insanlara dayamaya çalışan, bu nesli gerçekten de melodi yoksunu haline getiren sözde prodüktörler ve müzisyenlere (acaba) yazıklar olsun…

Gençlere tavsiyemiz o ki, mutlaka Beatles dinlesinler (Youtube’da istediğiniz kadar).. O altyapıyı almayan müzisyenden müzisyen olmaz.. İnanın ki olmaz..

Birkaç örnek vermek gerekirse şu anda Türkiye’nin en özel “yaratıcı” müzisyenleri olan Bülent Ortaçgil, Fuat Güner, Mazhar Alanson vs.. hep Beatles müziği ile büyüdüler.. Serpildiler.. Bir okul gibi.. Onun içindir ki çok özel şeyler yapıyorlar.. ve başkaları yanlarına yaklaşamıyor kalite olarak..

Lütfen aşağıdaki Beatles şarkısını dinleyin.. Klasik şarkı formatında çalınan.. Bunun bildiğimiz en meşhur klasiklerden ne eksikliği var? Ama fazlalığı muhteşem melodisi…

Sevgilerle

Kalitenin kıymetini bilen ve onu özleyen biri…

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code