Pazarlamada tüketici koyun yerine mi konuyor?

by admin | Cuma, Nis 25, 2014 | 1246 views

TÜKETİCİ PAZARLAMA
PAZARLAMA .. TÜKETİCİ KOYUN MU?? Bu ülkede vatandaşı “salak” ve “enayi” yerine koymadan çalışan bir müessese var mı acaba diye düşünüyor insan sıklıkla .. Doğrusunu söylemek gerekirse pek de fazla sayıda olduğunu sanmıyoruz ..

Vatandaşa karşı saygısız ve gözünü yalnızca “pazar payı kapma ve kar hırsı” bürümüş bu işletmelerin başında pek tabii ve maalesef telekomünikasyon firmaları geliyor yıllardır ..

Esasında bunlar yaşananlardan ders de almıyor işin komik tarafı.. Burada bunlarla ilgili bazı gözlemlerimizi paylaşmak istiyoruz sizlerle ..

NEREDE REKABET ORADA TÜKETİCİ KRAL

Pazarlamanın ana kurallarından bir tanesi şöyledir; “NEREDE REKABET VAR MÜŞTERİ ORADA KRALDIR” .. Onun için prensip olarak hizmet ve mal sağlayan firmaların çok sayıda olması katiyetle biz tüketicilerin işine gelir .. ve bunun için yeni firmalara da her zaman destek olmakta fayda vardır.. Yoksa bir firma pazarda tek satıcı haline geldi mi “vay müşterilerin haline” durumu oluşur ..

Örnek mi? Eskiden TürkTelekom’un acımasızlığı gibi (şimdi üstüne para verecek nerdeyse.. insanlar sabit hatları kullansınlar diye), Turkcell’in diğer GSM operatörler pazara girmeden önceki vicdansızlığı (kibar kelimeler kullanmaya gayret ediyoruz) gibi .. yani Vodafon ve Avea.. Şayet bu iki firma olmasaydı inanın şu anda dakikası 1 TL dan aşağı filan konuşamazdık mobil telefonlarla .. Yani cep faturalarımız 30-40-50 TL filan değil 200-300 filan gelmeye devam ederdi .. Bu örnekleri bayağı çoğaltabiliriz..

SUPERONLINE VAKASI

Bunlardan en çarpıcı olanlarından biri SUPERONLINE firmasının başına gelendir aslında .. Olay şöyle gelişiyor; Bundan yıllarca önce (herhalde en az 10) bu satırların yazarı da birçok diğer kişi gibi Superonline internet paketi kullanıyor .. Millet daha tam cahil ve saf .. Bu firma da aylık 50 dolar filan gibi bir ücretle bu hizmeti pazarlıyor .. Bu arada TL nerdeyse yüzde yüz değer kaybediyor .. İşin komik tarafı firma bunun üstüne bir de zam yapmıyor mu (yanlış hatırlanmıyorsa %100) .. Bu satırların yazarı bir bakıyor ki ödemek zorunda olduğu para bir anda 3-4 misline filan çıkıyor .. ve bu durumu SUPERONLINE müşteri hizmetleri yetkilisine bildiriyor .. Karşılığında aldığı cevap hep papağan misali “efendim ne yapalım Telekom bizim de ücretlerimize zam yaptı .. Bunu yapmaya mecburuz” vs oluyor .. Bu arada kendisine düşünme için süre verilmesine rağmen parayı da kredi kartından şak diye çekiyor Superonline .. Bu satırların yazarı feci şekilde öfkeleniyor bu işe ve hemen en yakın çevresinden başlayarak akıl danışıyor “ne yapabilirim” diye .. Bir iş arkadaşı “oğlum sen deli misin? Ne debelenip duruyorsun .. Al nüfus kağıdını git Telekom’a.. Hemen bir TTNET üyeliği al .. Birkaç gün içinde bağlan ayda 10 TL mı ne tepe tepe konuş” diyor .. ve öyle de oluyor ..


Ama esas bundan sonrası önemli .. Ne mi oluyor? Fısıltı gazetesi çalışmaya başlıyor (yabancıların word of mouth dedikleri – ki en etkili reklam budur esasında) ve bu satırların sahibi birlikte çalıştığı bütün talebelerine, girdiği ortamdaki herkese TTNET aboneliğinin ne kadar ekonomik, zahmetsiz ve hatta randımanlı olduğunu yayıyor .. Sonuç .. kendi propagandası sayesinde onlarca kişi ve dolaylı olarak da yüzlerce kişi TTNET aboneliğine geçiyor .. Superonline yüzlerce (ve Türkiye çapında düşünülürse mutlaka binlerce) müşteri kaybediyor .. KISSADAN HİSSE; Açgözlülük bazen insanın elindekini de kaybetmesine neden olabilir .. Sen karşındakine haksızlık yapar ve onu da koyun sanarsan gün gelir o koyun bir silkinir seni üstünden atar .. Tabii Superonline’ın daha sonra piyasadaki rekabet gücünü nasıl kaybettiği ve sıradan bir IT şirketi haline geldiği malumdur .. Tabii bunun gibi benzer bir sürü olaya bu satırların yazarı şahit olmuştur ..  Esasında bunlar işletmecilik okullarında ders olarak okutulacak vakalardır .. Tabii hocalar biraz zahmet edip bu vakaları bir araya getirirlerse ders notu olarak..

GSM KAMPANYALARI VE KALİTEDE KÖTÜLEŞME

Bu arada bu yazıyı yazma ihtiyacı hissetmemizin nedeni de şöyle;

AVEA isimli GSM operatörü (hani devletten de destekli vaktiyle) her yöne 66 TL sınırsız diye bir kampanya başlattı .. Doğrusu birçok insan gibi biz de Avea numarası temin ederek bu kampanyaya katıldık ve yararlanmaya başladık .. Bu arada bu firma çeşitli fatura hataları filan da yapmadı değil ama hakkını yemeyelim fayda da görüyoruz ..

Bununla beraber sık sık şuna da şahit oluyoruz; Firma alt yapısı yeterli olmadan o kadar çok insana hat verdi ki herhalde yetişemiyor bunlara doğru dürüst hizmet vermeye .. Avea numaramızdan rakip operatörü arıyoruz .. cevap “şebeke hatası var” .. Hemen akabinde bir Avea numarası veya sabit numarayı arıyoruz.. Problem yok çalıyor .. Yani şöyle bir kanı oluşuyor; Her ne kadar her yöne sınırsızsa da kardeşim sen boş ver gel Avea veya sabit numaraları ara.. Rakip operatör numarasını ben sana rahat aratmam .. Böyle bir yaklaşım doğrudan doğruya vatandaşı kandırmak olarak addedilir .. ve koskoca kuruma yakışmaz .. değil mi PEK MUHTEREM Avea Yöneticileri ..

TÜRK TELEKOM VE ADSL VAKASI .. BERBAT HİZMET KALİTESİ

Tabii, Avea’ya gelene kadar Türk Telekom’un yaptıkları hepten yenilir yutulur değildir .. Sen “bir sokakta nasılsa 3-5 kişi ADSL alır” diye hesap yap.. Alt yapını da ona göre oluştur .. Ondan sonra o sokakta yüzlerce kişi ADSL abonesi olsun .. ve sen de dolayısıyla en kötü internet hizmetini nerdeyse dünyada en yüksek ücrete sat .. Değil mi TTNET yöneticileri? Bence insan bundan utanır ve vicdanının sesini dinler (hani bol bol ibadet ediyoruz ya) ve gereğini yapar.. Fiyatı makul seviyeye getirir ve hizmet kalitesini de arttırır ..

KEYNES VE TÜKETİCİNİN CEBİNDEKİ SON KURUŞ ..

EY MUHTEREM Yöneticiler .. Evet Ekonomi bilimcisi Keynes vaktiyle demiş ki “Tüketicinin cebindeki para son kuruşuna kadar alınır” .. Ama Keynes şunu düşünmemiş herhalde .. Ya o tüketici mort olursa .. veya birgün o tüketicinin hesaplaşma vakti gelirse .. Değil mi ya.. Aman bunları unutmayalım ne olur ..

Hatta unutmayalım ki, bu milleti koyun sananlar bir gün vatandaştan öyle bir kırmızı kart gördüler ki siyaset hayatları bile bitti ve de bize NURTOPU gibi bir yeni doğan hediye ettiler .. Bir sabah milletçe kucağımızda AKP yi bulduk .. Anı hoş olsa da olmasa da öyle oldu …

Ne demişler “Anlayana Sivrisinek Saz ..”

Sevgilerle

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code