Putin sonunda Kırım’da

by admin | Cuma, May 9, 2014 | 1009 views

PUTIN-KIRIM
Dünya için bir çıbanbaşı olmaya devam eden Kırım önemli bir misafiri ağırlıyor bugünlerde…  Devlet Başkanı Vladimir Putin, Zafer Günü kutlamaları kapsamında, Ukrayna’dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kırım’a gitti.

Putin, Sivastopol’deki donanma komutanlığında düzenlenen Zafer Günü kutlamalarına katıldı, Rusya devet başkanı Kırım ve Sivastopol’ün tek taraflı bağımsızlık ilan etmesinden ve Rusya’ya ilhakından sonra ilk kez yarımadayı ziyaret ediyor.


Bilindiği üzere, AB (ve ABD) Ukrayna üzerinde bir nevi nufuz gösterisine girdikten sonra, Ukrayna darmadağın olmuş ve bu arada Kırım’da Ukrayna’dan koparak kendisini Putin’in kollarına atmıştı. İhtilaf o kadar ciddi boyutlaara ulaştı ki ABD ve Rusya’nın silahlı çatışmaya girebileceği riski insanları titretmeye yetti.

Bu arada NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen konuyla ilgili sert bir beyanat vererek Rusya’nın Ukrayna’da attığı adımları, “sınırı aşan, sorumsuz, yasa dışı ve gayrimeşru” olarak nitelendirirdi. Rasmussen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Kırım’ı ziyaretinin de “uygunsuz” olduğunu ayrıca ekledi.

Rasmussen, uluslararası hukuk bağlamında Kırım’ı Ukrayna’nın bir parçası olarak görmeyi sürdürdüklerini vurgulayarak “Bildiğim kadarıyla Ukrayna makamları Putin’i davet etmedi. Dolayısıyla bu ziyaretin uygunsuz olduğunu düşünüyorum” dedi.

Rasmussen daha da ileri giderek “Rusya’nın saldırgan adımlarına karşı meşru savunma önlemleri aldıklarını” söyledi ve “Gerekmesi halinde daha fazla adım atmaya hazırız” dedi. Rasmussen, atılabilecek adımları da savunma planlarının güncellenmesi, NATO güçlerinin hazırlık düzeyinin yükseltilmesi, tatbikatların artırılması ve birliklerin konuşlandırılma pozisyonlarının gözden geçirilmesi olarak sıraladı.

09.05.2014
KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code