Reyhanlı saldırısını El Kaide’mi yaptı?

by admin | Pazartesi, Nis 7, 2014 | 1291 views

REYHANLI SALDIRISI EL KAİDE11 Mayıs 2013’te, Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde büyük bir patlama gerçekleştirlmiş ve  52 kişi bu saldırıda hayatını kaybetmişti. Uzun süre bu patlamanın Suriye ajanları ve gizli örgütü tarafından yapıldığını iddia eden hükümet bu şekilde Suriye’ye karşı siyasi avantaj elde etme gayretleri içinde olmuştu.

Aradan yaklaşık 1 yıl geçtikten sonra Türk hükümeti hem de resmi bir ağzıdan Reyhanlı’daki bombalı saldırıyı El Kaide’nin yaptığını itiraf etmek durumunda kaldı. Zira AGİT toplantısında konuşan, Büyükelçi İldem Reyhanlı saldırısını El Kaide’nin yaptığını söyledi.

Geriye dönüp baktığımızda Reyhanlı’da yaşanan patlamaları El Kaide’nin üstlenmesinden sonra AKP’nin durumu inatla inkar ettiğini ve dönemin İçişleri Bakanı Muammer Güler’in , ‘örgütle ilgisi yok’ dedğini hatırlıyoruz. Daha sonra ise hükümet adına konuşan Başbakan Erdoğan, Suriye rejimini suçlamış, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüşen CHP heyetini de dolaylı olarak Reyhanlı’da yaşananlardan sorumlu tutmuş; “Elimizde belgeler var” demişti.

Bu arada dönemin İçişleri bakanı Muammer Güler; ”Reyhanlı saldırısını kimin, ne zaman yaptığı, hangi araçların kullanıldığı, hepsi belgelerle kameralarla o kadar açık ki… El Kaide’nin geçmişte benzer eylemleri vardı ama Reyhanlı saldırısını El Kaide’nin yaptığını söylemek yanlış olur. Bir kişi hariç, Reyhanlı saldırısını yapanların hepsi yakalandı” diyerek, El Kaide’yi aklama seferberliğinin parçası olmuştu.


Saldırı ile ilgili hazırlanan iddianamede, THKP/C’nin de saldırıda parmağı olduğu iddia edilmiş, örgütün Suriye istihbarat servisi Muhaberat ile ilişkisi olduğundan söz edilmiş, Mihraç Ural’ın adına vurgu yapılarak Muhaberat ile birlikte saldırıyı planladığı belirtilmişti.

Öte yandan Başbakan, Gezi Parkı eylemleri için de “Reyhanlı’nın devamı” ifadelerini kullanmıştı.

Ermenistan Büyükelçisi Arman Kirakossian, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) 27 Mart’ta yapılan 992. toplantısında, Türkiye’ye şu suçlamaları getirdi: “Ermenistan delegasyonu olarak, Kuzeybatı Suriye’deki Ermenlerin antik yerleşim bölgesi olan Kesab’taki saldırılar nedeniyle büyük kaygı taşıyoruz. Son bir kaç gündür Kesab, Türkiye’den gelen El Kaide bağlantılı grupların saldırısı altında. Kaba saldırılar sivilleri de hedef alıyor ve yerel Ermeni nüfusun bölgeyi boşaltarak daha güvenli yerlere kaçmasına neden oluyor. Aşırıcı gruplar kasabayı işgal etti, Kesab’taki Ermeni dini değerlerine ve üç Katolik kiliseye saygısızlık yapıyorlar. Türkiye’yi terörist grupların kendi topraklarını kullanarak Kesab’a yaptığı saldırılara karşı acil ve etkili önlemler almaya çağırıyoruz.”

Toplantıda, Ermeniler’in dile getirdiği Kesab’taki saldırıların arkasında Türkiye’nin olduğu iddialarını, Büyükelçi Tacan İldem yanıtladı. İldem, Ermenistan’ın iddiasına yanıt olarak, Reyhanlı’daki patlamaların El Kaide tarafından yapıldığını söyleyen ilk Türk yetkili oldu.

Büyükelçi; “Reyhanlı’da 52 kişinin yaşamını yitirmesine ve 146 kişinin yaralanmasına neden olan bombalı saldırılar, El Kaide unsurları tarafından yapıldı ve El Kaide unsurlarının Suriye dışındaki operasyonudur” dedi. İldem, “Türkiye, El Kaide’nin üssü değil, hedefidir. Dört büyük El Kaide saldırısının İstanbul’da yaşandığını yaşandığını unutmayalım” dedi.

Daloğlu’nun haberinde yer alan AGİT’teki Türkiye Büyükelçisi Tacan İldem’in Reyhanlı’ya ilişkin itirafı, Reyhanlı saldırılarının ardından örgütün kendisinin de itiraf ettiği üzere, saldırıların El Kaide tarafından yapıldığının, Türkiye cephesinden de kabul edilmesi anlamına geliyor. Türkiye’nin bu “diplomatik itiraf”ının, Başbakan Erdoğan’ın Reyhanlı’yı Suriye’nin, CHP’nin ve hatta Gezi eylemlerine katılan milyonlarca insanın üzerine yıkmaya çalışarak söylediği yalanın da bir kanıtı niteliğinde olduğu görülüyor.

07.04.2014
KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code