Rus devlet başkanı Putin dünya için saatli bomba mı?

PUTIN-AUYeryüzünde birçok insan selfie, Samsubg, futbol, moda, araba, villa, kadın, erkek gibi konularda egolarının derdindeyken dünyanın başına devamlı bela yaratma potansiyeli taşıyan konular ve de faktörler de kim vurduya gidiyor arada.

Örneğin, herkes IŞİD terörüne odaklanmışken – ki haklılar zira bu vahşiler din adına kafa kesiyorlar -diğer tarafta esas büyük tehlike almış başını gidiyor show yapmaya devam ederek.

Düşünebiliyor musunuz, adam Avustralya’da G20 zirvesine katılacak, önden 4 tane savaş gemisi yolluyor bu ilkenin kıyılarına. Güç gösterisine bakın, gerçekten de anormal olmak lazım böyle birşey yapmak için.. Evet, yanılmadınız Rus devlet başkanı Putin’den başkası değil bahsettiğimiz büyük ego. Bu adam 3. Dünya Savaşı çıkarmazsa zaten başkası da bu işi beceremez.

İşte bu atnosfer içinde Avustralya’ya gelen diğer devlet büyükleri Putin’e tepki koydular ama sivrisinek vızıltısı misali adamın umurunda bile değil. Genellikle “ben yaptım oldu” modunda.
İşte bu şekilde Avustralya’nın Brisbane kentindeki G20 zirvesine, ekonomi gündemi değil, Batı ile Rusya arasındaki Soğuk Savaş damgasını vurdu. Avustralya’ya kuzeydoğu kıyısına 4 savaş gemisi göndererek gelen Rusya Devlet Başkanı Putin, Batılı liderlerin sert tepkisiyle karşılaştı. Liderlerle first lady’lerin Avustralya’nın simge hayvanlarından koalaları kucaklamaları zirveyi bir nebze ısıttı.


Avustralya’ya kuzeydoğusuna 4 savaş gemisi göndererek gelen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Batılı liderlerin çatık kaşları ve ağır laflarıyla karşılaştı. Britanya Başbakanı David Cameron ile görüşmesinin ardından, Rus heyetinin Putin’in resmi yemeğe bile kalmadan zirveyi erkenden terk edeceğini söylediği sızdı. Kremlin sözcüsü bunu “Saçmalık” diye yalanlarken, Batı’nın Ukrayna üzerinden Putin’e büyük baskısını da “Muhatapların birbirine soru yöneltmesi rutin” diye geçiştirdi. Ama havanın 36 derece olduğu Brisbane’da Putin’e soğuk rüzgârlar estirmek için liderler birbiriyle yarıştı.

ABD Başkanı Barack Obama, BM Genel Kurulu’nda Ebola, IŞİD ve Rusya’yı aynı kefeye koymasının ardından bu kez Ebola ile Rus saldırganlığını “tüm dünyaya tehdit” ilan etti. Obama, “Batı Afrika’da Ebola ile mücadeleye ve Malezya yolcu uçağının korkunç biçimde düşürülmesinde gördüğümüz gibi Ukrayna’ya yönelik Rus saldırganlığına karşı durmaya önderlik ediyoruz” dedi. Cameron’ın Nazi kıyaslaması ve ek yaptırım talebi, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın Rusya için yapıp bitirdikleri helikopter gemisini vermeme inadıyla karşılaşan Putin’e, en sert tepki Kanada Başbakanı Stephen Harper’den geldi.: “Sanırım elinizi sıkacağım ama size tek bir sözüm var: Ukrayna’dan çıkmanız lazım.” Rus lideri ise Harper’ı “Çıkamayız çünkü orada değiliz” diye yanıtladı.

Malezya yolcu uçağında çok sayıda vatandaşı ölen Avustralya Başbakanı Tony Abbott ise “Putin’i yere indirme” tehdidini ev sahibi sıfatıyla hayata geçiremese de Rus savaş gemilerinin arzı endamını “Sovyet döneminin yitik zaferlerini diriltme çabası” diye eleştirdi. Cameron “G20’de kendimi güvende hissettiğimden savaş gemisi getirme gereği duymadım” diye alay etti.

Liderlerle first ladyerin Avustralya’nın simge hayvanlarından koalaları kucaklamaları zirveyi bir nebze ısıttı. Hatta Alman Başbakanı Angela Merkel, Yeni Zelanda’da yerli halk Maorilerin burun sürterek selamlaşma merasimine katılmasının ardından, önceki gece Bristane barlarını tavaf edip turistlerle mütebessim selfie çektirdi.

KAYNAK: MEDYA / Editör

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code