Rusya düşen uçaktan sonra doğalgaz sevkiyatını durduracak mı?

by admin | Salı, Kas 24, 2015 | 1672 views

RUSYA-DOGALGAZRusya düşen uçaktan sonra doğalgaz sevkiyatını durduracak mı?

Evet bu sorunun cevabını merak ediyordu herkes.. Daha doğrusu açıkçası bayağı da endişe hakim oldu hepimize bir an..

Öyle ya kışın titrememek için bilhassa büyük şehirlerimizde kullandığımız gazın en büyük tedarikçisi Rusya.. Adamın (haklı haksız ayrı konu) uçağını düşürüyorsun, neticede. İster misini adamlar “Siz bize hasım oldunuz size gaz sevkiyatı yapmayacağız artık. Ne halt ederseniz edin” desinler.. diye korkuyorduk..

Neyse ki Rus tarafından gelen açıklamayla rahatladık..


Olay şöyle gelişti; Düşürülen Rus uçağından sonra Sputnik’e açıklamada bulunan Rusya Enerji Bakan Yardımcısı Yanovskiy Türkiye’ye doğalgaz sevkiyatının kesilmeyeceğini açıkladı.

Sputnik’in haberine göre Rusya Enerji Bakan Yardımcısı Anatoliy Yanovskiy, Rus uçağının düşürülmesi nedeniyle Türkiye’ye doğalgaz sevkiyatının kesilmediğini açıkladı. TASS haber ajansına konuşan Yanovskiy, “Sevkiyat, sözleşmedeki yükümlülüklere uygun şekilde devam ediyor. Aksi, mümkün değil” ifadelerini kullandı.

Diğer taraftan ise bazı uzmanlar ise Rusya ve Türkiye arasındaki tansiyonun ekonomiye nasıl etki edebileceği hakkında şu yorumları yaptılar; “Şu aşamada iki ülke arasındaki durumun ekonomik boyuta geleceğini düşünülmemeli. Rusya geçmişte de siyasi çekişme içinde olduğu ülkelerle hemen ekonomik reaksiyon göstermedi. AB buna bir örnek. Olaylarda ekonomik boyutu arka plana atıyorlar.

Üstelik Rusya ekonomisi de daralma sürecinde. Fiyatlar düştüğü için ekonomileri küçüldü. Bu yüzden ekonomiyi hemen masaya getirmeyi düşünmezler Uçak meselesinde hemen vanayı kapatalım gibi bir tavra girmezler muhtemelen”

KAYNAK: MEDYA /Editör

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code