Rusya krizi ve günün analizi -2 (Ali Doğan – Konuk yazar)

ALI-DOGAN

ALİ DOĞAN

Facebook ortamında önemli sosyal paylaşım gruplarından biri olan Çağdaş Türkiye Platformu kurucusu ve yöneticisi Sayın Ali Doğan Bey Ortadoğu bataklığında yaşanan bela ile ilgili olarak çok ilginç ve bizce isabetli yorumlar yapıyor. İşte bunlardan önemli bir tanesini kendi izniyle buraya almış ve yayınlamıştık, ziyaretçilerimizin de okuyarak yararlanması için.

Bu yazıda da paylaşımın devamı olarak olayın bir de Batı cephesi açısından incelenmesi ele alınıyor Sn. Ali Doğan tarafından. Yine çok isabetli görüşleri birlikte okuyalım.


RUSYA KRİZİ VE GÜNÜN ANALİZİ -2.
BÖLÜM

KONUK YAZAR: ALİ DOĞAN
https://www.facebook.com/groups/163370053872084/permalink/400866156789138/

Olayın bir de BATI cephesi var. Bakın Batı cephesinin amaçları ise çok daha farklı.

Putin karizmatik ve kararlı bir dünya lideri olarak biliniyordu ama vizyon konusunda ciddi eksiklikleri olduğu kanaatindeyim. Pireyi deve yaparak hem ülkesine hem de çevresine ve dostlarına gerçekten zarar vermeye başladı. Bu kavgadan sıcak bir çatışma çıkmaz ama kurnaz Batı Rusya’nın ekonomisini yavaş yavaş diz çöktürecek. Bunu göremiyor Putin. Bakın petrolün varili yakında 40 doların da altına inecek. Gazı da daha az satacak Rusya. Tüm müşterileri başta Türkiye olmak üzere başka kanallara yönelecekler.


Batı Rusya’yı çökertmek için fırsat kollarken vizyonsuz Putin ateşin üstüne benzinle gidiyor. Yakında Rus Rublesi paçavraya dönecektir.

Yiyecek, içecek, giyecek ürünlerin kıtlığından ötürü enflasyon da patlayacak ve Rus halkı siyaseten Putin’e isyan edecek duruma gelecek.

Ambargolar hayatın her alanına tesir edecektir yakında. Batı; Gürcistan, Ukrayna ve Kırım saldırılarından ötürü Rusya’ya çok kızgındı. Ama oralara askeri güç gönderemedi. Bunun da sebebi Türkiye. Türkiye Montrö ve Boğazlar sözleşmesini sebep göstererek Rusya’yı kayırdı kısmen, ilişkiler bozulmasın diye düşündü ve Batı gemilerinin Boğazdan Karadeniz’e girmelerine izin vermedi. Bundan sonra bakın ne olacak. Putin kurdun tuzağına düştü bence. Türkiye de güç kaybedecek. Ama Rusya ve İran iyice çökecek. Batı bunu istiyor ve gerçekleştirecek. Bu defa büyük abluka ve ambargoya Türkiye de katılacak maalesef güç kaybetmek pahasına da olsa. Buna eli mahkum hale geldi Türkiye’nin, Putin’in vizyonsuzluğu ve inadı yüzünden. Burası Kırım değil bunu anlayamadı henüz.

Dünya topraklarının yarısı hala Ruslara ait, bu araziyi de aç kurt gibi izliyor Batı. Bunu da göremiyor Putin. Bu gerginlikler bahane edilecek ve Rusya’ya İran’a ambargolar artarak sürdürülecek. Bunun bedelini maalesef bu iki ülke ile ciddi ekonomik ilişkisi olan Türkiye de ödeyecek. Böylece bölgede İsrail, Yunanistan, Ermenistan gibi ülkelere büyük bir alan açılacak. Türkiye’den almadıkları ürünleri özellikle Yunanistan ve İsrail’den alacaklar.

Bu kavgada bölgede öne çıkan üç ülke, üç güç, Rusya, İran ve Türkiye büyük darbe alacak ve güç kaybedecekler. Acı gerçek ve Batının planı bu.

En Derin saygılarımla…

Ali Dogan-Çağdaş Türkiye Platformu adına.

Yazının 1. bölümü için LİNKİ TIKLAYIN

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code