Sabiha Gökçen Avrupa’da en hızlı büyüyen havalimanı

by admin | Cumartesi, Nis 5, 2014 | 1136 views

SABİHA GÖKÇEN HAVALİMANIBirkaç yıl önce genişletiklerek uluslararası bir görünüş ve statüye kavuşturulan Sabiha Gökçen Havalimanı Avrupa’nın en hızlı büyüyen havalimanı özelliğini de taşıyor aynı zamanda.

Burası, Şubat ayında yüzde 39.6 oranındaki yolcu artışıyla, Avrupa’nın en hızlı büyüyen havalimanı ünvanını haketmiş bulunuyor.

Konuyla ilgili yapılan açıklamaya göre; 2014 yılının Ocak ayında elde ettiği yüzde 43.6 oranındaki büyüme ile Avrupa’nın en hızlı büyüyen havalimanı olan İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı, Şubat’ta da yerini korudu.


Dünyanın önde gelen havacılık organizasyonlarından olan Uluslararası Havalimanı Konseyi Avrupa Direktörlüğü (Airports Council International Europe – ACI EUROPE)  tarafından yapılan açıklamaya göre Sabiha Gökçen Havalimanı, Şubat ayında elde ettiği yüzde 39.6 oranındaki yolcu artışıyla kendi kategorisinde bir kez daha ilk sırada yer aldı.

Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı, Şubat ayı artış oranları baz alındığında Avrupa’da zirvede yer alan Türkiye’nin tek havalimanı oldu.

ACI EUROPE’un açıklamasına göre; Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı Şubat ayındaki yolcu artışıyla kendi kategorisinde sırasıyla Saint Petersburg, Hamburg, Tel Aviv ve Malaga havalimanlarını geride bıraktı.

Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’ndan bu yılın Şubat ayında toplam 1 milyon 533 bin 206 yolcu geçiş yaptı.

Öyle görünüyor ki kısa süre sonra buranın kapasitesi de Atatürk Havalimanı gibi yeterli olmayacak ve yeni bir genişlemeye ihtiyaç duyulacak.

04.04.2014
KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code