Sağlıklı saçlar için bakım önerileri

 

sac-bakimi-3Saç dökülmesi özellikle kadınların korkusudur. Saçlar yaşam boyu aynı kalmazlar. Yaş, çevre faktörü, sinir stres saçları da olumsuz etkiler ve dökülmesine, ağarmasına neden olurlar. Günde 100 tele kadar dökülen saçlar sorun değildir. Ama hergün avuç avuş saç dökülmesi ile karşı karşıyasanız, önlşem almanız gerekmektedir.. Özellikle sık saç boyama, perma, yetersiz ve dengesiz beslenmekte saç dökülmesinin sebeplerindendir

SAÇ BAKIMI NASIL OLMALI


*Saçlarda kırılmalar, matlaşmalara, çatallanmalar için yapacağınız uygulamaların başında düzenli ve dengeli beslenme gelir. Saçlarınız için özellikle folik asit, B12, demir ve çinko açısından zengin besinleri tüketmelisiniz.
*Saç boyası, jöle, briantin gibi kozmetik ürünlerinden mümkün olduğunca uzak durmalısınız. Bu ürünleri kullanmanız gerektiğinde, sonrasında mutlaka saçlarınızı yıkamalısınız. Durulama çok önemlidir. Tam durulanmayan saç diplerinde kalan kalıntılar saçlarınızın zarar görmesine neden olur.
*Saçlarınıza fön uygularken çok yakın tutmayın ve sıcak fön kullanmayın.
*Saçlarınızı toplarken çok sıkı bağlamayın. Bu da saçlarınızın zarar görmesine ve dökülmesine neden olur.
*Saçlarınız kirlenmeden onları yıkamayın. Saçlarınızı yıkarken son durulama suyuna elma sirkesi ekleyin. Saçlarınız hem canlı, hem parlak olacaktır.
*Sağlıklı saçlar için periyodik olarak kuaförünüze uğrayın ve en azından saç uçlarınızı kestirin. Hem sağlıklı uzayacak, hem daha çabuk uzayacaktır.
*Saçlarınızı yıkadıktan sonra eğer aceleniz yoksa sakın saç kurutma makinası kullanmayın, Doğal olarak, havlu ile kurutun.
*Saçlarınızı taraken iri dişli tarak kullanın. Nemli iken tarayın. Sık sık saçlarınızı nazik bir şekilde fırçalayın. Fırçalamak saç köklerine masaj yapacağı için, saçınızı güçlendirir.

Saç dökülmeleri için uygulayabileceğiniz minik bir reçete size… Bir çorba kaşığı çörek otunu toz haline getirin. 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve 2-3 diş rendelenmiş sarımsak ile birlikte tavada kavurup, saç diplerinize sürün 1-2 saat bekletip, bol suyla yıkayın. Bu reçeteyi haftada bir kez uyguladığınız takdirde saç dökülmelerinizin azaldığını ve hatta kafanızda açık yerlerinde dolduğunu göreceksiniz.

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code