“Sakin Şehir”, Efes 2014 tatbikatı ile hareketlendi

by admin | Perşembe, May 29, 2014 | 1906 views

EFES-TATBIKAT
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) bilindiği üzere her yıl  Efes Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı adı altındaönemli bir uygulama gerçekleştiriyor. İzmir’in Seferihisar İlçesi Doğanbey Mevkisi’nde yapılan bu tatbikat 2014 yılı için de Milli Savunma Bakanı, Genelkurmay Başkanı gözleminde askeri birliklerin havadan ve karadan icra ettiği faaliyetler ile gerçekleşti. Tatbikatın ikinci gününe Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da katıldı.

Tatbikat bu yıl da 5 Mayıs – 5 Haziran arasında gerçekleştiriliyor ve bin 100 de yerel gözlemci tarafından izleniyor. Son iki yıldır basına kapalı gerçekleştirilen ve bu sene medya mensuplarının yine davet edildiği tatbikat, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Atay’ın koordinesinde gerçekleştiriliyor.

Mehter ve askeri marşların çalındığı tatbikat alanına ilk olarak Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve kuvvet komutanları, ardından da Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, helikopterle geldi. Bakan Yılmaz, Genelkurmay Başkanı Özel ile komutanlar, kendileri için hazırlanan platformda tatbikatı dikkatle izledi.


Gece safhası ikinci kez basın mensuplarına açık gerçekleştirilen tatbikat, icra faaliyetlerinin anlatılmasının ardından SAT ve SAS komandolarının denizden, Özel Kuvvetler Komutanlığı personelinin de havadan çıkarmasıyla başladı. Karaya, temsili deniz topçu atışlarının yapılmasının ardından, F16 uçakları da, belirlenen hedefleri sorti yapıp vurdu. Kobra helikopterleri de, kendileri için belirlenmiş olan hedeflere atış yaptıktan sonra deniz taarruz atışları yapıldı. Bu sırada, SAT ve SAS komandoları denizdeki mayınları tespit edip temizledi. Karadan karaya OBÜS toplarının atışlarının yanı sıra F4 – E bombardıman uçağı da bombardıman atışı yaptı. Obüs ve havan toplarıyla, aydınlatma atışları yapıldığı sırasında, iki çıkarma gemisine de tank ve zırhlı personel taşıyıcıların yüklemesi yapıldı. Amfibi deniz piyade birlikleri, denizden karaya çıkartıldı. Taarruz helikopterlerinin atışlarının ardından da, birinci hava hücum harekatı sonlandırıldı.

İnsansız Hava Aracı’nın (İHA) bölgedeki keşfinin ardından bu kez de, F 16 uçakları ve kara unsurları, belirlenen hedeflere atış yaptı. İkinci hava hücum harekatında ise, hedeflere yine havadan ve karadan atış yapıldı. Saat 22.10’da ise, temsili düşman kuvvetlerinden milli hedeflere taarruz yapıldı, bu saldırıya da hava savunma sistemleriyle karşılık verildi. Yaklaşık 8 bin 500 personelin katıldığı tatbikatta, 100 top, 50 uçak, 40 gemi, 70 bot, 40 helikopter, 60 tank, bin 100 tırtıllı tekerlekli zırhlı araç kullanıldı.

Tatbikatta ilk kez araziye, çadır ve konteynırlardan oluşan sahra hastanesi kuruldu. Belirlenen bölümlerinde 30 yatak kapasitesi bulunan sahra hastanesinde, dört kişinin aynı anda ameliyat edilebildiği ayrıca yoğun bakım ünitesinin de bulunduğu açıklandı. Hastanede bu imkanların yanı sıra kimsayal silahlar içinde özel bir bölüm oluşturuldu. Bu bölümde; kimyasal, biyolojik, nükleer maddelerin etkisine maruz kalanların tedavisine yönelik dekontaminasyon kliniği de kuruldu. Kimyasal, biyolojik, nükleer saldırıya maruz kalan askerlerin, bu klinikte, özel bileşenlerle yıkanmaları ve tedavilerinin de gerçekleştirildiği öğrenildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Efes-2014 Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı’nın Milli Gözlemci Programı’na katıldı.Erdoğan, “OBA” helikopteriyle saat 09.05’te tatbikatın gerçekleştirildi Seferihisar ilçesine bağlı Doğanbey bölgesine geldi. Genelkurmay Başkanı Özel, Başbakan Erdoğan’ı alana girişinde karşıladı. Efes-2014 Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı’nın milli ve yabancı gözlemcilerin katıldığı basına açık bölümünün ikinci günü başladı.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code