Sakin şehir Seferihisar’de estetik görünüm için tedbirler alınıyor

SEFERIHISAR-1012
Sakin şehir Seferihisar hakikaten de Ege Bölgesi’nin incisi haline gelme yolunda çok önemli adımlar attı son yıllarda. Oldukça geniş bir vizyona sahip olan Başkan Tunç Soyer’in öncülüğünde özellikle bir sahil kasabasında yerleşmek isteyen vatandaşlarımız için çok cazip bir konum haline geldi.

Bununla beraber birçok yerleşim yerimizde olduğu gibi burada da maalesef çarpık yapılaşma aldı başını gidiyor yıllardır. Bundan özellikle buraya gelip yerleşen vatandaşlar da çok büyük rahatsızlık duymakta doğal olarak.

İşte bunun içindir ki Başkanın’ da önemli gayretleriyle bu soruna bir çözüm getirilecek gibi görünüyor, kısmen de olsa. Tunç Soyer bu konuda şunları söyledi:

“2009 yılında göreve başladığımız gün 17 Bin civarında olan ilçe nüfusu şu an 35 Bine ulaştı. Özellikle Sakin Şehir yaşamı, felsefesi birçok insanın ilgisini çekti. İlçemize her geçen gün ilginin ve talebin arttığını görüyoruz. Tabi bu taleple birlikte ilçedeki insanların ekmeği büyüdü, inşaat ve emlak sektöründe müthiş artışlar yaşanmaya başladı. Bizde ilçemizde İmar kanunlarının izin verdiği çerçevede inşaat izni vermekle yükümlüyüz. Ama gelişi güzel binalar yapılırsa, doğal güzelliği de yok etmiş oluruz. Biz en azından binaların dış görünüşüne müdahale ederek, inşaatların estetik bir görünümle tamamlanmasını istiyoruz. Dünyanın birçok yerinde kentlerin kendilerine özgü bir mimari kimliği oluyor. Her kentte, benzer yapılar, heykellerle, yeşilliklerle süslenmiş binalar görüp, bizde niye böyle değil diyerek imreniyoruz. Biz şimdi Seferihisar’da bunu başarmak istiyoruz. Gelecekte kentin kendine ait bir mimari kimlik kazanmasını ve estetik bir mimari profile sahip olmasını sağlamaya çalışacağız. Umuyorum artan nüfusu ve çoğalan binalar Seferihisar’ı bir kargaşa ortamına sürüklemeyecek ve herkes için yaşanabilir, hayatın kolay olduğu bir kent olma kimliğini koruyacaktır.”


Konuyla ilgili haber aynen şöyle;

“Seferihisar Yeni Bir Kent Mimarisine Kavuşuyor‏

Seferihisar Belediyesi, ilçenin geleceğini kurtarma adına çok önemli bir karara daha imza attı. Yeni yapılacak binaların yapımı için belirlenen kriterler Belediye Meclisi’nden geçti. Belediye bünyesinde Belediye İmar Müdürü, mimar ve heykeltıraşlardan oluşan “estetik kurul” kuruldu. Projeler, estetik kurulun denetlemelerinin ve onayının ardından ruhsat alabilecek.

Yaşamın kolay olduğu kentlerin uluslararası ağı Cittaslow (Sakin Şehir) modelini Türkiye’ye getirerek markalaşan Seferihisar’da, Belediye son yıllarda artan talep ve inşaatlardaki hızlanmanın ardından, çarpık yapılaşmanın önüne geçmek için bir takım kararlar alarak hayata geçirmeye başladı.

Belediye Meclisi’nden geçen kriterlere göre, Seferihisar’da yapılacak binaların rengi beyaz veya bej tonlarında olacak. Cephe kaplamalarında PVC esaslı malzeme kullanılamayacak. Çatılarda kiremit çatı uygulaması yapılacak. Balkon korkulukları ferforje veya ahşap olacak. Klima üniteleri estetiği bozmayacak şekilde tavsiye edilen yerlere konulabilecek ve uydu sistemleri görüntü kirliliği yaratmayacak şekilde çatılarda gizlenecek.

Bu kararları, Belediye Başkanı Tunç Soyer’in önerisiyle oluşturulan estetik kurul denetleyecek. Seferihisar Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Nilay Özcan Eşin öncülüğünde toplanacak kurulda Mimar Erdal Kemahlıoğlu, Mimar Nihan Sağman, Heykeltıraş Gökhan Yerlikaya, Eski Müze Müdürü-Heykeltıraş Cahit Koççoban ve İmar Müdürlüğü personeli Fergun Keser yer alacak. Kurul her Çarşamba günü toplanarak Seferihisar Belediyesi İmar Müdürlüğü’ne gelen inşaat ruhsatı dosyalarını inceleyecek. Yapıların estetiği, rengi, çatı ve cephe kaplamaları gibi birçok konuda fikir ve çözüm üretecek.”

Umut edilir ki bu düşünce hayata geçirilir ve layıkıyla çalışır. Zira aksi halde bundan birkaç yıl sonra insanlar (??) Seferihisar’a gelmek istemeyebilirler artık ve gerçekten de sakin şehir ünvanını hak eden yerleri tercih etmeye başlarlar (Gökova AKYAKA gibi)

Editör

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code