Savcı’nın öldürülmesi üzerine düşünülmesi gerekenler

by admin | Çarşamba, Nis 1, 2015 | 1431 views

OPINIONDün (31 Mart 2015) bir Cumhuriyet Savcısı DHKC örgütüne ait iki silahlı kişi tarafından öldürüldü.

Öncelikle şunu tespit edelim; Bu, hangi sebeple yapılmış olursa olsun ÇOK AÇIK bir şekilde TERÖR eylemidir ve hoş görülemez ve görülmemelidir – hatta bu örgüt sempatizanları veya en aşırı sol görüşlü kitle tarafından bile.

Diğer taraftan hemen değinmeden geçmeyelim; Aynen 30-40 bin kişinin hayatını kaybetmesine neden olan hareketin başı olan İmralı adasındaki kişinin “Sayın, Liderimiz, Halk Önderi” filan gibi etiketlerle yüceleştirilmeye çalışılmasının da bu kadar canını bu uğurda veren millet tarafından asla hoş görülemeyeceği gibi. – Sakın ola ki 2 si farklı demesin kimse. Bir can bile çok kıymetlidir, ama 30-40,000 can ve bebek ve kadınların hayatları da en az o kadar kıymetlidir. Onun için savcıyı öldürenlere terörist deyip lanetleyenler, İmralı adasındaki kişinin sicilini unutamazlar.. ve hükümet (ve içindeki bazı sorumsuzlar) dahil kimse bu kişiyi sempatik ve bigünah gösteremez bu millete. Beyhude çaba olur böyle bir gayret.


Her şeyden önce savcıya Allah’tan gani rahmet ve ailesine sabırlar diliyoruz. Hiç de kolay değil. Bu yapılan eylemi biz de şiddetle kınıyoruz. Zira inanıyoruz ki eğer bir adaletsizlik vardıysa bu o savcının kişisel eksik veya kusurundan ziyade, yukarıdan gelen emir ve yönlendirmelere aittir büyük bir olasılıkla. Bu bakımdan savcı esas itibarıyla kendi günahı bile olmayan bir durum yüzünden canını kaybetmiş oldu bize göre. Allah tekrar rahmetler eylesin.

Bununla beraber esas çok ama çok önemli bir konu ise, söz konusu eylemi gerçekleştiren kişilerin ellerinde bayraklar, ceplerinde silah vs ile nasıl olup da bir güvenlik kontrolünden geçebilmiş olmaları ellerini sallayarak hem de. Dolayısıyla bir açıdan bakıldığında savcının bu şekilde hayatını kaybetmesinde çok önemli bir kusuru buna müsaade etmiş olanlar yüklenmiş bulunmaktalar esasında. Bu yetkililer orada ne iş yaparlar? Güvenliği sağlarlar, değil mi? Sizce sağlayabilmişler mi pekiyi?

Bu bakımdan, bu eylemi gerçekleştirip savcıyı öldüren kişiler lanetlenmekle birlikte bu işte güvenlik açısından kusuru olanlar da ciddi şekilde hesap vermelidirler. Ama göreceksiniz öyle olmayacak, ölen öldüğüyle kalacak ve bütün suç da 2 silahlı katilin üzerine yıkılmış olacak. Diğer bir deyişle görevini adam gibi yapmayarak o 2 kişinin oradan rahatlıkla geçmesine yol vermiş olan gerek yönetim ve gerek orada olay mevkiinde bulunanlar tam deyimiyle “YIRTACAK”…

İşte Türkiye’ ile bir medeni daha doğrusu gelişmiş ülke arasındaki bu; Birincisi böyle bir olay orada daha zor olabilirdi muhtemelen. İkincisi ise benzer olayın gerçekleşmesi durumunda diğer sorumlular mutlaka hesap verirdi.. ve de üçüncüsü benzer elim olayın tekrarlanmaması için adamlar çok ciddi sistem geliştirirlerdi.

İnşallah bizler de bu sefer ders alırız.

Editör

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code