Sebze fiyatlarında ciddi artış gerçekleşti: Aylık yüzde 7,56

by admin | Çarşamba, Eki 15, 2014 | 1183 views

Hükümet, enflaasyonla naasıl baş etsek diye kara kara düşünürken bir kötü haber de sebze fiyatlarından geldi. Tarım ürünleri üretici fiyatlarındaki yıllık artış Eylül ayı sonu itibarıyla yüzde 16.29’u bulurken, sebzelerde aylık artış yüzde 7.56’ya fırladı.

Rakamlar Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi (Tarım ÜFE) verilerinden alındı. Buna göre , Eylül’de aylık artış yüzde 2.29 ve dokuz aylık artış da yüzde 7.73 oldu.

Rapora göre aylık değişim; tarım ve avcılık ürünlerinde yüzde 2.16, ormancılık ürünlerinde yüzde 4.57 ve balıkçılıkta yüzde 5.22 artış gerçekleşti. Diğer taraftan Eylül’de en yüksek aylık artış tek yıllık bitkisel ürünler ana grubunda oldu. Bir önceki aya göre; tek yıllık bitkisel ürünlerde yüzde 2.81, çok yıllık bitkisel ürünlerde yüzde 0.34 ve canlı hayvanlar ve hayvansal ürünler ana grubunda ise yüzde 2.59 artış gerçekleşti. Ayrıca alt tarım gruplarından sebzelerin fiyatları ise bir önceki aya göre yüzde 7.56 arttı. Tahıllar, baklagiller ve yağlı tohumların fiyatları dayüzde 0.26 arttı.


Söz konusu zaman diliminde canlı sığırlar ve işlenmemiş süt grubu fiyatları yüzde 2.38 artarken, yumuşak çekirdekli ve sert kabuklu meyveler grubunda yüzde 1.44 azalış gerçekleşti. Balıktaki artış da dikkat çekici oldu: TÜİK verilerine göre, avlanma yasağının kalktığı ay olmasına karşın Eylül’de balık fiyatları yüzde 5.22 yükseldi.

Gıda ürünleri arasında diğer bir aylık bazda yüksek oranlı artış da kümes hayvanları ve yumurta grubunda yaşandı. Bu grupta Eylül’deki aylık bazlı fiyat artışları ortalama yüzde 4.56’yı buldu. TÜİK verilerine göre, diğer ağaç ve çalı meyveleri ile sert kabuklu meyvelerde yüzde 14.33 ile en yüksek artış görülürken, pirinçte ise üretici fiyatlarının yüzde 8.34 düzeyinde düştüğü belirlendi.

Bu artışlarla hükümetin enflasyon mücadelesinde işi gerçekten de çok zor görünüyor. Hele şimdi olduğu gibi kamu harcamalarına tam gaz devam ederse…

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code