Sebzede zamlara devam

by admin | Pazar, Ağu 10, 2014 | 893 views

SEBZE-PAZAR
Günümüzde sağlıklı beslenmenin olmazsa olmazı sebze mutfağımıza artık eskisinden çok daha az giriyor. Nedeni malum; En başta çok fiyatlanmış olması.

Evet, maalesef eskiden nerdeyse yüzüne bakmadığımız birçok sebze çeşidi ve dahi meyvayı neredeyse resimlerde görmeye başlayacağız yakında. Bütçe denen birşey var malum. Gelirler nerdeyse aynı, gıdaya (ve tabii diğer ürünlere) zam “GIRLA”.. Ama TÜİK’e bakarsan enlasyon normal, yani seyrinde – planlandığı gibi – gidiyor.

Lütfen siz onu (halk deyişiyle) gelin de külahıma anlatın. Zira uzmanların açıkladığına göre söz konusu aamlar ekim ayına kadar da sürecek, üstelik… Nitekim bu kapsamda açıklama yapan Ziraat Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Vahap Tuncer, ülke genelinde yaşanan kuraklık nedeniyle üretim alanları, ürün verimliliği ile kalitesinin azalması sonucu sonbaharda domates, biber, patlıcan, fasulye, patates başta olmak üzere sebze fiyatlarında artış beklendiğini söyledi.


Vahap Tuncer son aylarda yaşanan kuraklık, don ve sel gibi doğal olayların tarımsal üretimi olumsuz etkilediğini belirtti. Yaş sebze meyve üretiminde de ciddi sıkıntılar yaşandığını aktaran Tuncer, yağışın az olması nedeniyle Türkiye genelinde sulama barajlarındaki su seviyesinin düşmesi, su kaynaklarının bir kısmının kuruması, yeraltı sularında ciddi azalma meydana geldiğini dile getirdi.

Çiftçilerin bu yıl üretim planlarını sulayabilecekleri alana göre belirlediğini anlatan Tuncer, “Ekili alanlarda görülen azalma bölgelere göre değişmektedir. Bazı illerde bu oran yüzde 25- 30 civarında. Tokat, Mersin illeri ile Marmara ve Ege bölgelerinin bir kısmında çiftçiler geçen yıl ektikleri alanların daha azında ekim yaptı” dedi. Su sıkıntısının ekili alanların azalmasının yanı sıra, ürün verimini ve kalitesini de olumsuz etkilediğine dikkat çeken Tuncer, önümüzdeki süreçte piyasaya yeterince ürün sağlanamayacağı için sebze fiyatlarında geçen yıla göre artış beklendiğini söyledi.

Yaz dönemindeki domates, fasulye gibi bazı sebzelerin fiyatındaki artışın nedeninin de su sıkıntısı sonucu üretim azlığı olduğunu anlatan Tuncer şöyle konuştu:

“Kuraklık nedeniyle üretim alanının, verimliliğin azalması ve ürün kalitesinin düşmesi nedeniyle domates, biber, patlıcan, fasulye, patates başta olmak üzere sebze fiyatlarının sonbaharda artması bekleniyor. Patates üretim alanında bu yıl yüzde 25’e yakın azalma meydana geldi. Patatesin fiyatının da kış aylarında artması bekleniyor.” Sebze fiyatlarındaki artışın Ekim ayı sonuna kadar sürebileceğini aktaran Tuncer, Temmuzda seralara ekilen ürünlerin hasadının yapılıp piyasaya sürülmesiyle fiyatların normale dönebileceğini kaydetti.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code