Sebzelerinizi konserve yapmak yerine kurutup kullanın

by admin | Pazartesi, Kas 3, 2014 | 3723 views

EV-KONSERVESIAnadolu’da bir gelenek vardır; Sebzeleri konserve yapmak suretiyle ucuz mevsimde alıp stoklamak. Tabii ki aile bütçesi ve tutumluluk açısından takdir edilecek bir durum.

Gel gör ki, sağlık açısından pek de öyle değilmiş meğer. Zira, yapılan araştırmalara ve analizlere göre bu ev yapımı konserveler büyük tehlike arz edebiliyormuş..


Çünkü taze fasulye, börülce, patlıcan gibi sebzelerle evlerde yapılan konservelerin içinde çoğalan ve insan zehirlenmelerine yol açabilen “clostridium botulinum” adlı mikroorganizmalar üreyebiliyormuş.  Gıda mühendislerinin bildirdiğine göre konserve işlemi yapabilmek için malzemeyi 100 derecenin üzerinde bir sıcaklıkta işleme tabi tutmak gerekiyor ki bu da evde açık kazanda su kaynatarak mümkün olmuyor zira su sıcaklığı en fazla 100 dereceye ulaşıyor.

Bu bakımdan bunun yerine sebzelerin yazın kurutulup kışın tüketilmesi daha uygun ve sağlıklı bir çözüm olarak öneriliyor Dolayısıyla, kırsal kesimden şehre göç etmiş birçok ailenin tasarruf amacıyla yaptığı bu sebze konservesi uygulaaması taze fasulye, börülce, patlıcan gibi sebzelerde çok risk meydana getirebiliyor. Tasarruf yapacağız diye böyle bir risk almak da hiç mantıklı gelmiyor.

Örneğin, Karadeniz bölgesinde olduğu gibi bu sebzelerin turşusu yapılıp, kış aylarında kavrularak tüketilebilir. Taze fasulye, patlıcan, bamya gibi sebzeler kurutulup tüketiliğinde sağlık açısından hiçbir risk taşımadığı gibi konserveye göre daha faydalı olabiliyor. Zira,  kaynatma nedeniyle sebzelerde vitamin ve mineral kayıpları fazla olmuyor.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code