Seçilmiş cumhurbaşkanının kafasında ne tilkiler var?

by admin | Çarşamba, Ağu 13, 2014 | 815 views

ERDOGAN-GUL-10
Cumhurbaşkanlığı seçimi sona erdi ve Erdoğan Türkiye’nin 12. cumhurbaşkanı olmaya hak kazandı. Fakat esas işte şimdi çok şey daha daha karışık bir hal aldı. Zira, Gül faktörü yüzünden AKP içinde güç mücadelesi başladı, her ne kadar AKP liler “bu bizi etkilemez” dese de, Erdoğan’ın aklı bu duruma fena takılmış vaziyette.

Erdoğan öyle bir duruma geldi ki “yukarı tükürse bıyık, aşağı tükürse sakal”… Zira, kendisi (artık herkesin malumu olduğu üzere) Abdullah Gül faktörünü bir şekilde bertaraf etmek arzusunda. Fakat bunu alenen yapması da çok büyük tepki ve karIşıklığa neden olur. Partiden kovduğu (veya istifa ettirdiği) diğer gariban vekil veya bakanlara vs benzemez bu durum. Çünkü bu partinin (daha Erdoğan yokken) kurucularından olan Gül parti içinde gerçekten de kuvvetli bir taraftar kitlesine ve desteğe sahip. Zaten Erdoğan’ı ciddi şekilde tedirgin eden de aynen bu. Katiyetle kendisinden başka bir güç odağı (veya uzak olasılık da olsa) bir alternatif görmeye katlanamıyor.


İşte bu yönde duygu ve düşüncelerin etkisindeki Erdoğan doğal olarak Gül’e karşı yenilikçi olanların en kuvvetli tercihi durumundaki Davutoğlu’nu kafasında kendisinden sonraki genel başkan ve başbakan olarak şekillendirmişti. O Davutoğlu’ki herhalde Türkiye’nin en başarısız Dışişleri Bakanlarından biri olarak anılıyor – Ortadoğu’daki halihazır durumumuz malumudur herkesin.

Fakat Erdoğan’ın böyle bir adım atması durumunda Bülent Arınç gibi çok önemli bir ismin darılması ve Gül’cülerin de parti içinde ciddi şekilde (ve ileride büyük çatlağa yol açması muhtemel) sıkıntı yaratması durumu söz konusu olabilir. Çünkü onlar “Davutoğlu tercihinin Gül’ün önünü kapatmak” ve onu neticede partide tamamen pasif hale getirmek için en kestirme yol olduğunun bilincindeler.

İşte Erdoğan (her ne kadar kişisel tercihi çok açık olsa da) bu ikilem arasında sıkışmış durumda ve herhalde bu durumdan dolayı son derece rahatsızdır.

Tabii, diğer bir tercih de her 2 grubun desteklediklerinin dışında 3. bir ismi getirmek olabilir genel başkan ve başbakan olarak. Fakat böyle bir karakter kim olabilir diye sorulduğunda cevap bulmak oldukça zor.

Evet Erdoğan’ın işi oldukça zor. Bakalım bu durumuda tereyağdan kıl çeker gibi çözebilecek mi? Belli mi olur Erdoğan bu.

Editör

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code