Seçim yaklaşırken AKP oyları nasıl seyir izliyor?

SECIMLERÜlkenin tarihinde yaşayacağı “herhalde” EN ÖNEMLİ seçimlerden biri olacak olan HAZİRAN 2015 seçimleri yaklaşırken ortalık kan revan içinde yine, siyasi gelişmeler ve seviyesizlik, saygısızlık ve acımasızlık açısından.. Siyasiler birbirlerini resmen “dövüyorlar” (mecliste).. Gazeteler ve de bilhassa iktidar yanlısı TETİKÇİ basın elinden gelen her türlü pisliği ve maalesef onursuzluğu bir an bile tereddüt etmeden yapmaya devam ediyor.. Hatta dozajı da arttırarak… Yeter ki malum parti iktidarda kalsın ve malum projeler – başkanlık vs – hayata geçsin.. Geçsin ki malum şahıs da “HUZURA” ersin kendinin de benzer şekilde ifade ettiği gibi..

Bu arada Türkiye batmış, millet birbirinin gözünü oymuş ve hatta (Allah korusun – korur mu acaba?) kardeş kardeşi vurmaya başlamış filan falan.. Bu felakat durumları bu “destekçilerin” gözünde ne kadar önem arz ediyor, onu zaten vicdan sahibi yurtsever vatandaşlarımız takip ediyordur sanırız..

Baştaki kişi “inadım inat” diyor ve geri adım atmamaya çalışıyor bazı konularda.. Hangileri bunlar pekiyi?

Bundan sonra başına örülecek çoraplar konusunda halk galeyana gelirse, haksızlık, yolsuzluk vesaire gibi hususlarda direnmek, protesto etmek isterse, öyle bir güç olmalı ki bazılarının elinde, bu gücü kullanarak “halkı sindirebilmeli”.. Halk korkarak direnişten vaz geçmeli.. Bazıları ne yaparsa yapsın “hesap vermemeli”.. Onlara hiçbir makam, güç vesaire hesap sormamalı ve tabii halkın kendisi de dahil.. “GÜÇ HALKTADIR” takiyesine (kandırmaca demedik) rağmen…

İşte bunun için de özel yetkiler, yani kanun lazım, değil mi? Hani “İÇ GÜVENLİK” kanunu gibi – meğer bugüne kadar kanunsuz yönetiliyormuşuz da haberimiz yokmuş.. Tabii bir de yine bazıları bundan sonra olmasını istediği hiçbir şey hakkında kimseye danışmadan (bir parmak işaretiyle seçtirdikleri vekilleri filan geçiniz lütfen) arzularını derhal yaptırabilmeli, değil mi ya?


İşte birileri bu “YENİ TÜRKİYE” DÜZENİNİ kurmaya çalışırken (şüphesiz ülkenin hayrı için canım – onlar kendileri için bir şey istiyorlarsa gözleri kör olsun) diğerleri de can siperane bunlar engellemeye çalışıyor..

Pekiyi, bu arada iktidar partisinin halk nezdindeki itibarı nasıl seyrediyor? İşte bu konuda çeşitli anketler yapılmakta ve bunlardan bazıları da AKP açısından pek de parlak resimler çıkarmıyor ortaya.

Örneğin, Gezici Araştırma’nın Mart 2015 anket sonuçlarına göre, bugün seçim yapılsa, AKP’nin oy oranı yüzde 39.3. CHP yüzde 29.6, MHP yüzde 17.7. HDP ise yüzde 11.4 ile barajı aşıyor. Kararsız seçmen, yüzde 45-50 gibi bir oranla MHP’ye oy vereceğini söyledi. Halkın yüzde 71.17i başkanlık sistemini desteklemiyor. AKP’ye oy verenlerin yüzde 64’ü de başkanlık sistemine karşı. Gezici şirketi ayrıca  “MHP’nin ulaşabileceği oy potansiyelinin yüzde 20 – 23 olabileceğini ve AKP’den kopan seçmenin yüzde 50-55’inin MHP’ye oy verebileceğini ve MHP’nin oy patlaması yaşayabileceğini de” belirtiyor.

Bu araştırma ayrıca iktidarın yapmış olabileceği bazı çok önemli hataları da şöyle tespit ediyor;

Katılımcılarınyüzde

71.8’i “AKP’nin hata yapıp yapmadığı” yönündeki bir soruya “evet” diyor
59.3 ü AKP’nin geçim sıkıntısı yarattığını düşünüyor
48.6 sı AKP’ nin işsizliği çözemediğini söylüyor
40.5 i AKP’nin çözüm sürecini yönetemediğini ifade ediyor
34.4’ü Ak Saray’ı hata olarak görüyor
28.7 AKP’nin  yolsuzluk yaptığını söylüyor

Ayrıca tespit edilen diğer memnuniyetsizlikler arasında “başkanlık sistemi isteği, eğitim sistemi, medyaya baskı, yargıya müdahale, Türkiye’yi kutuplaştırması ve AB ilişkileri” de olduğu anlaşılıyor.

Araştırmaya göre halkın, yüzde 71.8’i, hükümetin ülkeyi yönetmekte başarısız olduğunu ifade ediyor. Zira, halkın yüzde 66,8’i geçim sıkıntısı yaşarken, yüzde 48.6’sının geçinemediği anlaşılıyor

En önemlisi ise “ülke gidişatının yanlış yöne doğru olduğunu söyleyenlerin” yüzde 67.1 oranında olması.

Diğer taraftan halk PKK’nin silah bırakacağına da pek inanmıyor. İnanmayanların oranı yüzde 85.4 olarak ortaya çıktı.

EDİTÖR
(KAYNAK: MEDYA)

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code