Seferihisar Belediye Başkanına Mektup

TUNC-SOYER-ACIKLAMA
Bu yazıda sizlere Türkiye’nin en güzel sahillerinden Ege’de çok güzel ve de iddialı bir yerleşim merkezimizden ve oradaki belediye hizmetlerinden bahsetmek istiyoruz..

Bu ilçenin adı SEFERİHİSAR.. Bugünlerde markalaştırılmaya çalışılan “etiketi” ile CITTA SLOW.. Yani yavaş şehir.. İngilizce “slow city” olarak da geçiyor..

Girişim görünürde son derece güzel.. Gerek Türkiye açısından ve de gerekse bu yöre açısından..

Citta slow İtalya’a bir belediye tarafından başlatılmış olan bir nevi turizm harekatı.. Şöyle ki bu birliğe üye olabilen, yani kabul edilen kentler – ki bazı gereksinimleri yerine getirmeleri gerekiyor – citta slow kenti olarak anılıyor ve de bu yerleşim birimlerinin

“doğal yaşama, organik beslenmeye önem veren, yörenin el sanatları ve kültürel değerlerini canlandıran, hayatın yavaş ve rahat aktığı”

mekanlar olarak tescillenmesini sağlamış oluyor.. Şüphesiz ki bu da, bu tip özlem içinde olan insanların buralara daha çok akması anlamına geliyor.. Malum olduğu üzere dünyamız her gün çekirge benzeri insanlar tarafından tüketilirken, böyle yerler çok özel kalmış oluyor..

Buraya kadar bahsettiklerimiz çok olumlu ve de Seferihisar Belediye Başkanı Tunç SOYER’e gerçekten de yürekten tebriklerimizi göndermemiz gereken bir durum..

TEŞEKKÜRLER VE TEBRİKLER Tunç Bey…

Şimdi gelelim ikinci bölümüne yazımızın..

SIĞACIK VE AKARCA

Seferihisar’ın başlıca tatil (deniz, güneş vs) ve eğlence yeri olan bir de SIĞACIK isimli beldesi mevcut..

Gerçekten de yat limanı ve alışveriş eğlence tesisleri, balıkçı limanı, tipik ve şirin evleri ve güzel plajları ile stressiz, doya doya tatil yapabileceğiniz bir yer.. Üstelik Yunanistan’ın Ege adalarından karşılıklı tekne seferleri ile turizmin kısa sürede daha da canlanacağı gibi beklentilerin olduğu şirin bir mekan..

Yani, Seferihisar’ın nasıl bir “citta-slow” etiketi varsa, bir de SIĞACIK etiketi olması için “muhterem” belediye elinden gelen gayreti gösteriyor anlaşıldığı kadarıyla.. Buraya kadar da gayet iyi ve tebrikler..

AKARCA ÜVET EVLAT MI VEYA TORPİLSİZ Mİ?

Fakat, gelgelelim aynı belediyenin bu gayreti diğer bir tatil beldesi (mahallesi) olan AKARCA için gösterdiğini göremiyoruz maalesef..

Akarca’ da en az Sığacık kadar güzel ve hatta doğal görüntüsü ve plajları ve de bunların kullanım alanı itibarıyla daha bile güzel.. ve de en azından aynı ilgiyi hakediyor..

Lakin, Akarca’ya layıkıyla ilgi gösteren filan yok.. Üvey evlat muamelesi gören çocuk gibi.. Neden mi böyle yazıyoruz? Cevabı çok basit.. Seferihisar’dan Akarca’ya geldiğinizde (3-5 km bir şey) daha beldeye girer girmez sokakların, yani yol durumunun rezaletini görüyorsunuz.. ve tabii diğer başka görüntüler de buranın üvey evlat muamelesi gördüğünü insanın “gözüne gözüne” sokuyor..

Belediyede bir üst düzey yetkilisinin bir ifadesine göre (tanıdıktan nakledilmiştir) “Seferihisar’ın tanıtımı için Sığacık’a önem vermek gerekiyormuş.. Akarca’ya da sıra gelecekmiş..” (Ne zaman gelecekse.. Yıllardır)..

Şimdi şöyle bir rivayet daha var; Başkanın Sığacık tarafında kendine ait özel turizm tesisleri olduğu söyleniyor.. Araştırdık bunun adının Neptün Tatil Köyü olduğu söylendi (Başkanın eşinin adıyla anılmış).. Şimdiki adının da Club Resort Atlantis olduğunu öğrendik.. Deniyor ki, başkanın kendi işletmesi olduğu için Sığacık tarafında, yatırımları da o tarafa yönlendiriyor.

NOT: Seferihisar Belediyesi Basın Danışmanı ile yapmış olduğumuz yazışmada kendisinden konuyla ilgili aşağıdaki 29.01.2012 tarihli e-posta cevabı aldık. Doğru bilgilenme adına aynen yayınlıyoruz;


“Yazıda adı geçen Neptün Tatil Köyü şimdiki adıyla Club Resort Atlantis yaklaşık 20 yıl önce belediye tarafından yapılmış ve şu an Onur Air firmasının sahibi olduğu bir tatil köyüdür. Belediye Başkanımızla hiçbir bağlantısı yoktur ve olmamıştır. Lütfen kulaktan dolma söylemleri doğrulatmadan yazılarınızda kullanmayınız.

Eğer kafanıza takılan başka bir doğrulatılmamış bilgi var ise bu konuda size yardımcı olmak için elimizden geleni yaparız.

Saygılarımla
A.Kıvanç Ege
Seferihisar Belediyesi
Basın Halkla İlişkiler Sor.”

Biz yine de muhterem Tunç Soyer Başkana sormak istiyoruz;

Birincisi Akarca üvey evlat mı? İlgiyi hak etmiyor mu? Ne sebeple etmiyor?

Hak mıdır bu? Buradaki insanlar da mülklerini para vererek aldılar.. Belediye’ye Sığacık’takiler gibi vergilerini ödüyorlar.. ve en az orada yaşayanlar kadar muteber ve ilgiyi hak eden insanlar..

Üstelik de Akarca’ da en az Sığacık kadar ve hatta ondan daha da fazla güzellikleri olan bir belde..

Şimdi.. Buraya da özen gösterilmesi için burada tatil köyü mü açılması lazım acaba? (Bu arada, tabii ki önemli bir tesise hizmet götürülmesi gerektiğine hiç şüphesiz katılıyoruz)

Burada bir haksızlık yok mu Sayın Başkan?.. Siz bugüne kadar başarmış olduklarınız için hakettiğiniz övgüyü kalıcı kılmak istiyorsanız, Akarca’ya karşı da biraz daha ilgi göstererek adil olmanın zamanı gelmiş de geçiyor gibi sanki.. Çünkü bu ülkede insanlar suskun olsa da inanın bana herkes koyun değil.. Kendileri için yapılan İcraatı görüp gerekli yorumları yapıyorlar..

ADALET VE EŞİT MUAMELE LÜTFEN

İster onlara karşı da belediyenin başı dik olsun diye, isterse Allah karşısında vicdanınız rahat olsun diye Akarca’ya ve ilk başta da Akarca’nın sokaklarına el atın lütfen.. ve de lütfen Büyükşehir yapıyor filan gibi mazaretlere yüz vermeyin.. İnanmıyorsanız gelin görün bakalım ne yapmış Büyükşehir.. Eminiz sizin de bazı imkanlarınız vardır (asgari olanaklar) Akarca’nın yolları için kullanabileceğiniz..

Bunları yazan kim, neden mi yazıyor?

Çünkü bu satırların yazarı da Akarca gibi cennet bir mekanın sakinlerinden, Sevgili Başkan…
(ve de burada dile getirdikleri de bir sürü Akarca sakininin düşündüğü ama bir şekilde dile getirme olanağı bulamadığı noktalar)

Sevgilerimiz ve Saygılarımızla
Editör

NOT: AKARCA videolarını seyretmek için lütfen LİNKİ TIKLAYIN

SIĞACIK
GÜNCELLEME: 30.01.2012

Seferihisar Belediyesi Basın Danışmanı KIVANÇ EGE beyefendiden bilgilendirici bir yazı daha aldık bu arada.. Oldukça da detaylı ve Akarca, Seferihisar, Sığacık’ile ilgili projeleri içeriyor..

Bununla ilgili öğrendiklerimizi de bir başka yazımızda yayınlayacağız..
Bu habere toplam 4 yorum yazlmtr.

Babacan Aybaş [ 05.02.2014, 11:33 ]
Sayın başkan,2013 yılında açılışını yaptığınız Akarca gemisuyu plajının mavi bayrağı varmı çok merak ediyorum ayrıca plajın tam ortasında çirkin görünümlü ilkel bir yapı var kanalizasyon aktarma pompası adını veriyorlar yazın plajı kullanan herkesin zorunlu olarak yanından geçtiği çok iğrenç koku salan ailelerin ve çevrede oturan herkesin iğrendiği ve rahatsız olduğu bu yapının durumu ne olacak yazın Ankaradan gelen misafirlerim mavi bayraklı olan veya olması düşünülen bu plajdaki bu yapıyı görünce hayretler içinde kaldılar Türkiyenin hiç bir yerinde mavi bayraklı böyle bir plaj olamaz ifadesini kullandılar, diğer önemli konu bu mevkide yolda yürümenin çok zor olduğu konusudur kaldırım yapılması düşünülmüyormu buralara çok güzel bisiklet yolları yapılabilir kanatındayım. 
Saygılarımla 
Babacan Aybaş
KÜBRA [ 06.09.2012, 09:03 ]
Ben de Akarca sakinlerindenim. Özellikle Zümrütevler ve seçkin evler sitesinin o taraflara dolmuşcular seyrek uğruyor. Eğer seferihisardan gelirken yolcu yoksa o tarafa gelmeye zahmet bile göstermiyorlar. Peki o taraftan seferihisara gidecek olanlar ne yapsın. yolda 1 saat daha mı beklesin. Belediye’nin o bölgeye de hizmet vermesi gerekiyor. Bu kamu hizmetidir. Gözardı edilemez.
Editör [ 24.08.2012, 11:08 ]
Hiçbir şey yapmadı denilmiyor zaten.. Ama SIĞACIK isimli markanın ciddi şekilde kayırıldığı zaten belediye tarafından da kabul ediliyor.. Markayı geliştirmek için..

Ama herhalde, Akarca için de bazı ufak şeyler daha yapılabilir..

Örneğin, oradaki vatandaşları “MİNİBÜSÇÜLER” in eline ve insafına teslim etmek yerine, herhalde bir-iki otobüs alıp ring seferleri yapılabilir.. Yani beyin cerrahisi değil bu.. Hem de makul übir ücret ile.. Çünkü vatandaş bu dolmuşçuların kafasına göre takılma durumundan dolayı ciddi sıkıntı çekiyor..

Ne dersin muhterem kardeşim? Demek çok küçük gayretle yapılabilecek çok büyük ve önemli bir şey varmış değil mi?

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code